Исхрана

Исхрана

Кафе од брокула и цвекло

  Дали сте слушнале за кафе со брокула, куркума или пак цвекло? Ќе ве изненади, но здравите кафиња стануваат се популарни во последно време. А, дали се и вкусни?   Кафе со куркума   Ширум светот е многу популарно ,,златното кафе,, или кафето со ,,зл...
Исхрана

Зрели или зелени банани?

  Британскиот нутриционист Рајнон Ламбер напоменува дека бананите, независно од тоа дали се зелени или многу зрели, се одличен извор на калиум и други хранливи материи. Се вели дека не може да се каже дека едниот вид е подобар од другиот, бидејќи секој си има свои пр...
Исхрана
  Се чини дека јајцата се намирница која заговорниците на здрава исхрана ги дели во два табора: едни кои сметаат дека јајцата мора да се наоѓаат секојдневно на нашето мени и другите, кои мислат дека јајцата смеат да се јадат само два пати неделно. Токму поради ваквит...
Исхрана

Кајсиите – чувари на здравјето

  Доколку сакате да го зачувате здравјето - јадете кајсии. Тие содржат 10 пати повеќе магнезиум од другото овошје. Кајсијата е одличен избор за меѓуоброк ако патите од запек, болни коски, сува кожа или ако сте само на диета.   Извор на витамин А   К...
Исхрана

Веган торта од моркови и портокали

Состојки:   Бисквит:   2 филџани брашно еден ипол филџан рендани моркови 2 лажички цимет 1 портокал 7 лажици шеќер половина филџан масло прашок за печиво грст ореви   Прелив:   2 лажици какао малку масло...
Исхрана

Рататуи на вегански начин

  Состојки:     2 модри домати 5 лажици маслиново масло 2 главици виолетов кромид 4 чешниња лук 2 црвени пиперки коморач 3 големи тиквички 4 домати Салца: босилек магдонос коријандер нане едно чешне лук една ...
Исхрана

Салата од кељ, авокадо и круши

  Состојки:    1 главица салата марула 180 гр. свеж спанаќ 4 листови кељ 1 круша, 1/2 филџан суво грозје 1 филџан чери домати 1 главица кромид 4 помали пиперки 1 филџан истрошено фета сирење 1 авокадо 1/2 филџан пропржени бадеми...
Исхрана

Колку навистина треба да јадете ?

  Ако припаѓате во оние луѓе кои конечно ја постигнале својата сакана телесна тежина и сакате да ја задржите, без јо-јо ефект, ова е еден едноставен тест со којшто ќе можете да пресметате колку всушност калории треба да внесувате во однос на годините и базниот метабо...
Исхрана

Палео фалафел

  Состојки:   4 шолји исецкана и сварена блитва 400 гр. сварен наут 3 големи чешниња ситно сецкан лук 1,5 лажици таан сок од еден лимон 1/4 лажички кумин 3-4 лажици овесно брашно 4 лажици маслиново масло сол и црн пипер   &...
Исхрана

Храна со негативни калории

  Не постојат намирници со ,,негативен калориски биланс,, но постојат намирници кои се употребуваат секојдневно и кои во процесот на варењето имаат ефект на негативен биланс во телото.   Што е, всушност, тоа негативен калориски биланс? Одговорот на ова пра...
Исхрана

Галерија