Проблемите со шеќерот во крвта имаат достигнато аларматно ниво, со речиси половина од американското население и со милиони ширум светот кои патат од преддијабетес или од целосно развиен дијабетес тип 2. Оваа вџашувачка статистика упатува на тоа дека проблемот се наоѓа во чувството на раздразливост и копнеж по слатка храна и јагленохидрати. Проблемите со шеќер во крвта се водечка причина за срцев удар, мозочен удар и проблеми со воспаленија.

Поголемиот број проблеми со шеќер во крвта кои денес ги гледаме се реверзибилни и можат да се превенираат и да се стават под контрола. Каде и да се наоѓаме на спектарот на отпорност на инсулин или ако имате повишено ниво на шеќер во крвта во текот на денот или дијагностициран метаболички синдром или дијабетес, храната која ја јадете има неверојатна моќ – секој оброк може да храни болест или здравје, а секојпат кога се подготвувате да јадете е нова можност да го нахраните своето тело со намирници кои ќе му помогнат.

Тогаш, што можете да направите за да се ослободите од осцилациите на шеќерот во крвта? Ова е пописот на најдобрите намирници, заедно со еднодневен план за исхрана за балансирање на нивото на шеќерот во крвта.

1. Здрави маснотии

Мозокот се сосоти од 60% масти – кога се потпираме на шеќер за енергија, му ги одземаме на телото потребните нутритиенти. Маснотиите претставуваат најдолгорочен извор на енергија за вас и вашиот мозок. Дури и како бебиња, се потпираме на маснотиите од мајчиното млеко за оптимален развој на мозокот и за енергија. Ако сте во потрага за здрави маснотии, некои од најдобрите извори се кокосовото масло, лососот и авокадото.

2. Протеини

Во комбинацијасо храна боата со скроб, протеините помагаат да се забави апсорпцијата на шеќер во крвотокот и придонесуваат за оддржување на балансирани нивоа на шеќер во крвта. Иако протеините помагаат во балансирање на шеќерот, немојте да претерувате – високиот внос на протеини ќе го натера телото протеините да ги претвора во шеќер преку процесот наречен глуконеогенеза. Целете на 40 до 70 грама протеини дневно, во зависност од телесната маса.

 

 

3.Овошје со низок уддел на фруктоза

Понекогаш само сакате некој сладок деликатес, па наместо да се нафлите на некоја слатка храна или десерт, јадете овошје со низок уддел на фруктоза, како што се малините, капините, боровинките, дињата или кивито.

 

 

4. Лисјест зелен зеленчук

Скробниот зеленчук е богат со јагленохидрати, а тој лесно се претвора во телото во гликоза. Затоа повеќе консумирајте телен лисјест зеленчук како што се спанаќот, кељот и блитвата. Овој зеленчук има низок уддел на јагленохидрати и го намалува ризикот од дијабетес тип 2, а со тоа го снабдува телото со витамините од Б-групата и со фолна киселина.

5. Адаптогени

Адаптогените илјадници години се користени поради своите лековити својства и способноста да ослободуваат од срес и да ги балансираат хормоните. Хормонот кортизол воедно го снабдува телото со гликоза, ослободувајќи ги залихите гликоза од црниот дроб. Ако нивото на кортизол е високо, телото почнува забрзано да произведува гликоза, создавајќи зголемено ниво на шеќер во крвта. Затоа вклучувањето на разни растенија во исхраната, кои делуваат како адаптогени, придонесува за балансирање на нивото на хормоните.

6. Зачини

Вклучувањето на специфични зачини во јадењата не само што ќе доведе до експлозија од вкусови, туку и ќе придонесе за намалување на нивото на шеќер во крвта. Студиите покажале дека редовното консумирање цимет, дури и во мали количини, всушност може да го намали нивото на шеќер во крвта. Освен тоа, противоспалителните својства на куркумата се важни за намалување на воспалителните процеси во телото, кои можат да придонесат за инсулинска резистенција.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина