Состојки:

 

  • 500 гр. костени
  • 300 гр. леблебија
  • 1 главица кромид
  • 2-3 чешниња лук
  • свеж магдонос и темјан
  • 300 гр. печурки по желба
  • маслиново масло
  • по желба сол, црн пипер и павлака од соја

 

 

Подготовка:

 

За почеток, сварете ги костените. На маслото пропржете ги кромидот и лукот, па додадете им ги печурките. Пржете се додека не омекнат. Кога ќе омекнат додадете ги леблебиите и зачинете по желба. Сето тоа пржете го уште малку, па додадете им ги сварените костени. Тргнете го тенџерето од оган и се заедно иситнете го во блендер. Миксајте додека не добиете кремаста супа. На крај, уште малку вратете ја содржината на оган. Послужете ја супата со свежи зачини.

 

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина