За да бидете весели, убави и успешни, планирајте се во раните утрински часови. Речиси сите успешни луѓе ги прават овие работи пред 10 часот. Научниците објасниле зошто е тоа толку важно.

Напијте се чаша вода

 

Најдобро е денот да се започне со вода: таа овозможува да го разбудите дигестивниот систем и да го придвижите метаболизмот. Сите витки луѓе имаат навика да го започнат утрото со часа вода. Можете да додадете и неколку капки лимон.

 

Појадок

 

Појадокот е најкорисен оброк во текот на денот, а подобро е да не го одложувате за да не се прејадете за ручек. Појадокот нека ви биде исполнет со сложени јагленохидрати, како што се житарки, овошје и протеини, како јајца и сирење.

 

Истегнување

 

Што и да ви носи денот, важно е да се зпочне со добро истегнување на телото. На овој начин ќе го разбудите телото и ќе ја забрзате циркулацијата. Вежбајте јога или едноставно протегнете ги рацете, нозете, грбот и вратот. Вежбата ќе го зголеми протокот на крв во мозокот, а тоа вие потребно за ефикасно работење.

 

Планирајте го денот

 

Подобро е да планирате навечер и наутро, a во текот на појадокот погледнете ги своите планови. Но, ако немате време, најдобро е да планирате до 10 часот наутро. Докажано е дека јасниот план ја зголемува продуктивноста за повеќе од 70%.

 

Ги завршувате најтешките задачи

 

Постојат нешта кои ги одложуваме затоа што се плашиме, а потоа целиот ден ни помине во состојба на иритација и нервоза. Најтешките задачи направете ги пред 10 часот и ќе видите како следниот ден ви станува полесен и позабавен.

 

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина