mafiniso-kokos

Вкусни мафини богати со влакна, многу нискокалорични (проверете ги нутритивните вредности)

Состојки (12 мали мафини):

100 g – 3/4 шоља кокосово брашно (100%)

1/4 лажичка прашок за пециво

7 белки од јајца- 1 шолја белки

1 јајце

200 g (до 250 g) – 1 шолја вода, исто така можете да користите млеко, бадемово млеко, јогурт …

30 g – 1/10 чаша мед

цимет

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки заедно еден сад и промешајте

Почекајте 10 минути и промешајтеја сета смесаповторно

Ставете ја смесата во калапи за мафини

Ставете ги калапите во претходно загреана рерна на 180° C и печете од  45 до 60 минути.

Нутритивни вредности (1 мафин):

Енергија: 33 kcal

Протеини: 3 g

Јаглехидрати: 2,3 g (шеќер 2,3 g)

Масти: 1,3 g (заситени 1,3 g – од кои 70% се МЦТ, што значи добри триглицериди)

Влакна: 5 g