Знаеме дека целодневното седење во канцеларија е лошо по нашето здравје. Но , често ни недостасува време за да можеме секојдневно да одиме на фитнес или во теретана, Затоа, ви покажуваме 6 вежби за истегнување кои ги опуштаат мускулите вкочанети од седењето. За нив не ви е потребно да издвоите дополнително време или пак дополнителна опрема.

vezbanje naslovna

1.Врат и рамена

Секојдневното свиткување заради тастатурата ги напрега вратните пршлени и рамената . За време на паузата, ставете ги рацете позади грбот и спојте ги прстите од двете раце, така што дланките да се допираат.  Подигнете ги рацете за да го почувствувате истегнувањето на градните мускули и рамениците од напред. Спуштете ја брадата.  Оваа вежба можете да ја правите и додека седите на вашето биро. Споделете ја оваа вежба и  со останатите колеги од канцеларијата.

2. Флексор мускулите во колковите

Овие мускулни групи се во голема опасност од стегнување по долгото време поминато седејќи во канцеларија. Оваа вежба може да се изведува наутро, но и после работа. Клекнете на подот (врвот на потколеното и стапалото поставете ги како основа, а торзото држете го исправено). Подигнете ја левата нога и ставете го вашето лево стапало на подот, држејќи го коленото директно над зглобот. Двата колка држете ги хоризонтално додека го движите торзото кон ѕидот пред вас, лизгајќи со колената кон напред. Ќе почувствувате истегнување во листовите и Ахиловата тетива. Ставете ги рацете на левата бутина како поддршка. Останете така за време од  30 секунди, а потоа променете ја страната. Истото ова повторете го.

3. Стомачни мусклули

Ставете ги рацете над вас и полека потпрете се кон назад, но така што градите и грлото да се свртени нагоре. Ако имате проблем со рамнотежата, погледнете во подот или во пред вас. Повторете го ова и на другата страна.

4. Обликувајте ги страничните мускули

Од оригиналнoто истегнување на флексор мускулите на колковите (клекнување со левата нога испружена напред, десното колено на подот) левата рака повлечете ја на страна и со прстите допрете го подот или ставете нешто како потпора (ред книги на пример) . Свиткајте ја вашата десна рака  над главата, па со прстите допрете ја левата страна на телото. Останете во таа позиција 20 секунди. Дишете. Обидете се, ако можете што повеќе да се истегнете, а потоа исправете се.  Заменете ги нозете и повторете на другата страна.

5. Долниот дел на грбот и латералните мускули

Премногу долгото седење го свиткува рбетот на погрешни места. Мускулите што ги опкружуваат лумбалните пршлени ослабнуваат. Легнете на стомак на подот. Тешка верзија: Подигнете ги нозете од подот. Лесна верзија: задржете ги нозете на подот. Свиткајте ги лактите и спојте ги прстите зад главата (палците потпрете ги на вратот, посочувајќи спрема долу). Поткренете ја брадата, погледнете напред. Вдишете подигнувајќи го торзото што повеќе од подот, колку можете повеќе, но нежно стегајќи ги мускулите по должината на ‘рбетот. Спуштете го торзото издишувајќи. Повторете го ова 10-15 пати.

6. Цел грб

Ослободете го рбетот од стресот предизвикан од секојдневното седење. Легнете на грб, со стапалата на под, свиткајте ги колената. Двете колена повлечете ги кон градоте и нежно протресете ги. Потоа испружете ја левата нога на под, додека сеното колено и понатаму ви е до градите . Земете воздух и останете во таа позиција кратко, да го почувствувате истегнувањето на мускулите. Направете го истото и на другата страна.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.