Состојки:
 • 250 гр. ориз
 • 50 гр. соини трошки или иситнет сејтан
 • 3 лажички сол
 • 1/2 лажички сушен босилок
 • 1 лажичка куркума (или мешавина зачини за кари)
 • 1 морков
 • 16 листови од кисела зелка
 • 3 лажички црвен пипер
 • 200 мл. доматен сос
 • прстофат ким
 • 1/2 лажичка куркума
 • прстофат црн пипер или чили во прав
 • ливчиња магдонос за декорација
 • 2 литри вода
 • 2 лажици масло за пржење
Подготовка:

Во голем сад измешајте ги оризот со трошките од соја, ситно исецканиот морков и зачините (црвен пипер, куркума или мешавина за кари, сол, црн пипер и босилок).

Подгответе ги листовите од кисела зелка. Завиткајте ги сармите.

На загреано масло пропржете го кимот додека не почне да испушта интензивен вкус и не потемни. Додадете го доматниот сос. Измешајте и додадете по малку од куркумата, црвениот пипер и сол и по желба црн пипер или чили. Наредете ги сармите во тенџере и налијте ја водата. Варете на умерена температура 45 минути. Послужете ги со насецкани листови магдонос.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина