Состојки:

 

  • 1 шолја изрендана сирова тиква
  • ½ шолја рендан кромид
  • 2 лажици пире брашно
  • 1 лажичка пченкарен скроб
  • сол
  • малку маслиново масло, за пржење
Подготовка:

Измешајте ги сите состојки да се поврзат. Дното од тавата прекријте го со маслото и со лажица вадете мали количини од смесата и пржете ги додека не се зацрвенат од двете страни.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина