ucete-od-nego

Џон Габриел од Пенсилванија е човек кој целиот живот се бори со вишокот килограми.   Во 2001 год неговата тежина достигнала неверојатни 400 килограми.Се обидел со сите диети што ги прочитал,одел на терапии ама без никави ефекти.Кога ослабел напишал книга за целиот процес,за да има даде подршка а сите оние кои се борат со прекумерната тежина.

“Секоја диета која ја пробав завршуваше на ист начин.Имав голем список од храна која не смеев да ја конзумирам и секогаш кога ќе изгубам некој килограм  ја губев волјата,а во исто време добивав огромна желба за храната која не смеев да ја конзумирам” вели Џон во неговата книга.

“За секој килограм што го изгубив надоместував со два нови” пишува Џон.

Џон одлучува да прекине со сите диети и да се обиде да разбере како неговото тело функционира.Секојдневно го проучуваше своето тело,некогаш и по 12 часа дневно.Ги проучуваше хормоните,ензимите, и сите останати работи кои влијаат на тежината.

“Научив дека бројот за намалување на тежината не се пресудни само калориите,туку и балансот на хормоните во организмот.Стресот и емотивните проблеми играат голема улога во намалување на килограмите” – вели Џон

За две години тој успева да ослабе неверојатни 220 килограми без диети.Сега може  да конзумира се без никакви ограничувања.

Ова се 6-те чекори со кои ја намалил тежината еднаш засекогаш.

1.Научил да го слуша своето тело

“Во текот на моето истражување научив дека моето тело пати кога се работи за храна(посебно за протеини и омега 3 масни киселини).Видов дека може да живеам без брза храна,и како поминуваше времето така мојата желба за брза храна се намалуваше.”

2.Го средил варењето

“Конзумирав многу брза храна и имав проблеми со варењето.Почнав да конзумирам повеќе протеини и здрава храна и проблемите со варењето исчезнаа.”

3.Престанал co ‘рчењето

” ‘Рчењето е состојба која многу влијае на прекумерната тежина.Тоа создава атмосфера во организмот која потикнува складирање на масти и го зголемува нивото на кортизол,кое пак ја зголемува потребата од брза храна и отпорноста на инсулин.Кога прекинав со ‘рчењето салото почна да се топи.”

4.Го стабилирал својот живот.

“Ги намалив непотребното трошење на пари.Стресот се намали, а со тоа е килограмите.”

5.Ги решил своите емоционални проблеми.

“Некои луѓе се чуствуваат по сигурно со некој килограм повеќе.Тоа е некој вид на заштита на организот.Од кога почнав да работам со луѓе видов дека 70 проценти од нив ја користат својата тежина како заштита.Јас ова го нарекувам емоционална дебелина.”

6.Направил детоксикација на организмот

“Откако ослабев 180 килограми почнав да се едуцирам за токсините во организмот и начинот накој телото се ослободува од нив.Излезе дека телото ги користи масните клетки за складирање на вишокот токсини.Се одлучив за детоксикација со многу течности:вода,лимон,јаболков оцет,и разни салати.Детоксикацијата беше успешна и последните 40 килограми ги изгубив побрзо од првите 40 килограми.”

Тагови: слабеење
Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.