Состојки:
 • 200 гр. моркови
 • 150 гр. кромид
 • 200 гр. домати
 • 200 гр. тиквички
 • 300 гр. шампињони
 • 3 – 4 лажици соја сос
 • 2 лажици доматно пире
 • магдонос
 • сол
 • црн пипер
 • масло

 

Подготовка:

Морковите, кромидот, доматите и тиквичките исецкајте ги на коцки, а шампињоните на ливчиња. На малку масло пропржете ги кромидот и морковите околу пет минути, па додајте им ги другите зеленчуци. Пржете додека не омекнат. Потоа додадете им ги доматното пире, соја сосот, солот, црниот пипер и пржете уште неколку минути. Тргнете ги од оган и додадете го на крај ситно сецканиот магдонос.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина