proteinski-cokoladen-sladoled

Совршено избалансирана ужинка за после работа

Потребни состојки (за 4 порции):

200 g – 1 шолја – 2 мали банани

70 g – 3/4 шоља whey протеински прав (со вкус на чоколадо)

125 g – 1/2 чаша јогурт (природно нискомаслен или нискомаслен грчки јогурт

1 мала лажичка какао во прав (за дополнително силен вкус на чоколадо )

засладувач

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки заедно во блендер

Ставете ја оваа смеса да отстои во замрзнувач најмалку 3 часа

Доколку е возможно, промешајте неколку пати во периодот од тие 3 часа

4 порции

Можете одозгора да го украсите со малку крцкави лешници

Нутритивни вредности (во 1 порција):

Енергија: 136 калории

Протеини: 14,5 g

Јаглехидрати: 16,5 g (шеќер 11 g – овие се од бананата)

Масти: 1,3 g (заситени 0,5 g)

Влакна: 1,4 g