Ви преставуваме рецепт за чоколадна торта кој е лесен за правење а во исто време многу богат со протеини.Може да го конзумирате секој ден без многу грижа на совеста 🙂

Напомена:за посочна текстура користете протеин со casein.Ако користите whey тортата ќе биде по сува.

Состојки:

-80гр casein протеини со вкус на чоколадо

-10гр какао во прав

-100гр белки (3 белки)

-50гр путер од кикирики

-150гр пире од јаболка (јаболката треба да ги излупите,изрендате и испечете во рерна и од тоа да направите пире)

-100гр овес

-180гр бадемово млеко,ниско маслено кравјо млеко или вода

Начин на подготовка:

-Измешајте ги сите состојки во еден сад.

-Премачкајте го садот за печење со спреј за печење

-Печење:30-40мин во рерна на 180 степени.

1 торта =8 порции

Нутритивни вредности(1 порција):

Енергетска вредност: 139 kcal

Протеини: 13 гр

Масти: 4.5 гр

Јаглехидрати: 11 гр

Влакна: 1.4 гр

 

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.