Смесата за маска е на база на црв пипер, а тајната е во тоа што е богата со корисни минерали и витамини. На пример, тоа го вклучува витаминот А (бета-каротен), што е многу корисно за здравјето на очите, како кога станува збор за антиоксидативно делување. Витаминот К (коагулациски) е важен за правилна циркулација, за метаболичките функции, за мускулите и коските.

Пилинг мешавинаКомбинирајте една лажица црн пипер со две лажици јогурт. Кога ќе добиете густа смеса, нанесете ја на чиста кожа со тријте со кружни движења неколку минути. На крајот, измијте ја со студена.

Оваа пилинг смеса треба да ја исчисти кожата, да ги острани дамките и лузните и да и даде сјај на кожата.

Маска со мед: Измешајте половина лажичка црн пипер, снег од една белка и една лажица мед. Така добиената смеса нанесете ја на лицето. Нека стои на него 15 – 20 минути, а потоа измијте се. Оваа маска треба да го исчисти лицето од мозолките и акнитеа.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина