Замислете за момент дека денес сте го направиле едниот од најдобрите тренинзи за раце досега. Среќни сте бидејќи тренингот беше одличен и сега веднаш одите да се истуширате и сакате што е можно побрзо да стигнете дома за добро да се одморите. За околу два часа, мајка ви ќе подготви и ручек и тогаш и убаво ќе се јадете. Дали ова ви звучи познато ?!

Вистината е дека многу бодибилдери постапуваат на овој погрешен начин, а начинот е погрешен бидејќи се игнорира ужасно важниот PWM – “Post workout meal” или хранливиот оброк непосредно по тренингот.

Не е важно да јадете само за да добиете мускулна маса, важно е и да знаете што, како и кога да јадете. А со право можеме да кажеме дека овој е најважниот од сите оброци кои ги консумираме во текот на денот.

По силен и квалитетен тренинг, мускулите се преморени, нивото на гликоген (шеќер) во крвта значително е намален и почнува катаболизацијата или разградувањето на мускулите. Единствениот начин за да се запре овој негативен процес и да се поттикне анаболниот процес (изградба на мускули) е да се внесуваат во телото оние хранливи елементи кои сега после тренингот му се најмногу потребни.

Истражувањата покажале дека складирањето, односно надоместувањето на изгубениот гликоген во крвта е прекупотребно и најмногу изразено веднаш после тренингот. Покрај тоа, ова е токму и времето кога драстично се зголемува и забрзува процесот на протеинска синтеза или процесот на обнова и изградба на нови мускулни влакна. Зарем не е разумно, токму тогаш да се снабди организмот со она што во тој момент му е најмногу потребно?! Да, ова е поттик за тоа да не чекате на ручекот кој ќе го подготви мајка ви или после тренингот прво да отидете со пријателите во кафуле и слично.

Спортските истражувања исто така покажале дека со внесување на јаглехидрати веднаш после тренингот се зголемува нивото на хормонот инсулин, а тој е еден од главните хормони одговорни за раст на мускулите, заедно со хормонот за раст и тестостеронот.

Со внесувањето на јаглехидратите веднаш после тренингот, го подигнувате нивото на сите хормони и го спречувате непотребното разградување на мускулите, доведувајќи ги во состојба на позитивен азотен биланс. Времето после тренингот е најидеално и за апсорпција на креатинот и аминокиселините; искористливоста тогаш е многу поголема отколку во било кое друго време од денот.

Сега да видиме како би требало да изгледа и од што се состои добриот и квалитетен оброк после тренингот. Првата состојка е водата, со оглед на тоа што нашите мускули се составени од 80% вода. За време на тренингот губиме големи количини на вода од телото, како преку потењето (со што организмот го штити телото од прегревање), така и преку мускулните контракции, бидејќи водата се користи во процесот на согорување на гликогенските резерви за енергија (ATP – аденозин-три-фосфат) и намалување на работната температура на самите влакна.

bodibilding

Многу бодибилдери не ја сфаќаат важноста на ре-хидратацијата (земањето на вода) за време на и после тренингот. Доколку не земаме вода, можеме да изгубиме и до 20% сила и енергија потребни за тренинг. Покрај тоа, преку потењето губиме голема количина на вода, со што и нашата крв се згрутчува, а со тоа се зголемува и крвниот притисок, затоа што срцето мора да го зголеми притисокот на пумпање за да може погустата крв да дојде до сите крвни садови, а особено во ситните капилари и за да може доволна количина на кислород да стигне и до најмалите мускулните влакна.

Потребни ни се 4 мл вода на секој грам јаглехидрати, со цел организмот да може да ја надомести и складира гликозата (гликогенот).

Друга важна состојка се јаглехидратите. Веќе рековме зошто тие треба да се консумираат после тренингот, но сега да видиме во која количина и кои јаглехидрати поточно. Малтодекстринот и декстрозата се најдобри видови за овој оброк и тие обично се составни делови во протеинските миксови за зголемување на масата. Нивната апсорпција е најбрза, што значи дека побрзо ги заменуваат загубените резерви на гликогенот.

Во зависност од брзината на нашиот метаболизам и интензитетот на тренингот, ние треба да земеме од 1 до 1,5 грама јаглехидрати на секој килограм телесна тежина (на пример ако имаме 80kg, би требало да земеме максимум 80 -. 120 грама јаглехидрати).

Некои бодибилдери земаат овошје после тренинг како оброк. Се разбира, тоа не е лошо, но фруктозата навлегува во крвта многу бавно и не го заменува целиот потрошен гликоген од мускулните влакна и крвта. Ако навистина сакате да јадете овошје, земете овошје со повисок гликогенски индекс, како на пример банани или грејпфрут.

Протеин – протеин – протеин! Ништо без протеините, протеините се градбениот материјал за мускулниот ѕид. Веднаш после тренингот, организмот може да искористи и употреби и до 50% повеќе протеини отколку при било кој друг оброк. Синтезата на протеини тогаш е најголема и гладните мускули буквално како сунѓери ги апсорбираат протеините и аминокиселините.

Како и кај јаглехидратите, и кај протеините разликуваме неколку различни видови (whey протеин, соја, млеко, јајца, месо, итн ..) па затоа е добро да се знае кој од нив е најдобар за овој момент. Се разбира, од сите протеини е најдобар, особено сега- протеинот од сурутка (whey протеинот) или протеинот од млечна сурутка кој е јонизиран и микрофилтриран, па со тоа и најпогоден за брза апсорпција низ клеточниот ѕид на мускулите. Која количина ни е потребна пак; повторно зависи од метаболизмот, телесната тежина, но воглавно се движи околу 30-50 гр.

Последните состојки, но не и помалку важни, секако се витамините, минералите и микроелементите. Особено ова се однесува на витамините C и E. Тие се познати како антиоксиданти (ги отстрануваат отпадните материи кои настануваат во мускулите) и во овој момент се најважни, бидејќи го ослободуваат организмот од слободните радикали и заедно со хромот и липоичната киселина помагаат за побрзо обновување на оштетените мускулни влакна.

Веќе постојат готови фабрички мешавини со сите потребни состојки во одреден сооднос, но ние можеме и самите да си направиме комбинација од она што веќе го имаме дома во пропорции кои се прилагодени спрема нашето ниво на тренинг и телесната тежина.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.