Пред да започнете со  земање на антидепресиви, размислете дали  ги внесувате сите потребни хранливи состојки во соодветни количини. Понекогаш антидепресиви се неизбежни, но многу често зголемена доза на одредени соединенија е сè што ви е потребно.

Експертите советуваат  нивото на хранливи материи во телото,да го проверувате најмалку еднаш годишно, а  најдобро е  да се советувате со лекар или фармацевт. Можеби ќе треба да земате суплементи, пред да се консултирате со лекар, особено ако земате други лекови.

 

Омега 3 масните киселини

Дури и ако секој ден се консумираат риба и рибни додатоци, ризикот од недостаток на омега-3 масни киселини во телото се уште постои. Тоа ви кажува колку всушност  треба да  внесете  риби (лосос, туна, камбала), ленено семе или ореви,како би внеле оптимално ниво на омега 3 масни киселини. Омега 3 масните киселини ќе помогнат да се намали воспалението во телото, и  играат  клучна улога во одржувањето на здравјето на мозокот, се стимулираат меморијата и расположението. Телото не може да произведува сопствени  омега-3 масни киселини, и затоа е неопходно да се земаат. Омега 3 масните киселини се една од супстанциите што може да помогнат да се спречи и да ги ублажи симптомите на депресија.

 

Витаминот Д

Недостаток на витамин Д е поврзан со зголемен ризик од депресија, деменција и аутизам. Зимата е време од годината кога недостаток на витамин Д е почест поради неизложеност на сонце, што е најдобар извор на витамин Д. Најдоброто нешто е да се внесуваат 5,000-10,000  меѓународни единици (ИЕ) на витамин Д секојдневно. Сепак, се проценува дека за повеќето луѓе доволно е да  внесат за еден ден 00 6 IU на витамин Д.

 

Магнезиум

Експертите проценуваат дека голем број на луѓе не внесуваат соодветна количина на магнезиум. Одредени животни навики доведуваат до понатамошно намалување на нивото на магнезиум во организмот: прекумерна доза на алкохол, сол, кафе, шеќер, фосфорна киселина (безалкохолни пијалоци), доза на антибиотици и диуретици, како и хроничен стрес. Магнезиум може да се најде во зелениот зеленчук и грав. Препорачана дневна доза за мажите е 400-420 милиграми, а за жени 310-320 милиграми.

 

Витамин Б комплекс

Б-комплекс витамини, особено витамин Б6 и Б12, ќе ви обезбеди одлични здравствени придобивки, вклучувајќи- намалување на ризикот од мозочен и срцев удар, и, исто така, го подобрува здравјето и изгледот на кожата и ноктите. Од друга страна, недостаток на витамин Д може негативно да влијае на вашето ментално здравје. Повеќе од 25% од луѓето кои страдаат од депресија, а исто така страда од недостаток на витамин Б12.

Најдобрите извори на витамин Б6 се живина, морска храна, банани и зелен лиснат зеленчук. Препорачаната дневна доза на витамин Д за мажите е 1,7 милиграми, а 1,5 милиграми за жените. Витамин Б12 се наоѓа во производите од животинско потекло (месо, риба, живина, јајца и млеко), како и во морската храна. Препорачаната дневна доза на витамин Б12 за сите возрасни е 2,4 микрограми.

 

Фолна киселина

Луѓето кои страдаат од недостаток на фолна киселина во телото помалку реагираат на третманите за третирање на депресија. Имено, реакцијата на телото на антидепресиви е само 7%, додека кај оние кои внесуваат  оптимална количина на фолна киселина, реакцијата е помалку од 44% на антидепресиви. Истражувањата покажуваат дека фолната киселина може да го стимулира функционирањето на антидепресивите. Фолната киселина може да се внесе преку додатоци во исхраната, но секако пред тоа да се консултирате со лекар. Препорачаната дневна доза на фолна киселина е значителна во зависност од полот и возраста, дали сте бремени или не. Но, кај повеќето возрасни се препорачува дневна доза од 400 микрограми фолна киселина. Фолната киселина се наоѓа во темно зелен лиснат зеленчук, грав и мешункасти плодови, агруми и сок.

 

Амино киселини

Амино киселините се блокови на протеините кои ја стимулираат функцијата на мозокот. Недостатокот на амино киселини може да предизвика хроничен замор, слаба концентрација и депресија. Добар извор на амино киселини како говедско месо, јајца, риба, грав, семиња и лешници.

hranlivi-materii

 

Железо

Недостатокот на железо е многу честа појава кај жените. Околу 20% од жените и 50% од бремените жени не внесуваат доволно железо. Се проценува дека само 3% од жените внесуваат соодветно количество на железо. Најчестиот вид на анемија, предизвикана од мал број на црвени крвни клетки, е, всушност, предизвикана од недостаток на железо. Симптомите се слични со симптомите на депресија: замор, раздразливост и слаба концентрација. Повеќето возрасни треба да внесуваат  8-18 милиграми железо на ден, во зависност од возраста, полот и навиките во исхраната. Добри извори на железо се црвеното месо, риба и живина.

 

Цинк

Повеќето од ензимите во телото (постојат повеќе од 300) користат цинк. Тоа е важно за правилно функционирање на повеќето органски системи. Таа ги активира  дигестивните ензими кои се одговорни за  варењето на храната, а во исто време  учествува во спречување на алергии на храна која може да предизвика симптоми слични на депресија. Таа, исто така им помага на обновување на ДНК на клетките и се вклучени во производството на протеини. Цинкот е, исто така, е вклучен во намалување на воспалението и го зајакнува имунолошкиот систем. Препорачаната дневна доза на цинк кај мажите е 11 грама, а за жени 8 грама.

 

Јод

Недостаток на јод може да биде проблем, кој е од суштинско значење за правилно функционирање на штитната жлезда. Тироидната жлезда директно влијае на нивото на енергија, метаболизмот, телесната температура, работата на функцијата на имунолошкиот систем, развој, здравје и мозокот. Јод обично се консумира преку јодизирана сол. Ако страдате од хипотироидизам, вашиот доктор може да ви препорача дополнувања на јод. Препорачаната дневна доза на јод за повеќето возрасни е 150 микрограми.

 

Селен

Исто како и јодот, селенот е од суштинско значење за правилно функционирање на тироидната жлезда. Учествува во конвертирање на Т4 во Т3. Тој, исто така помага во спречување на оксидација на полинезаситените масни киселини во клетката. Повеќето возрасни треба да внесуваат околу 55 микрограми на селен дневно. Најдобар извор на селен се Бразилските ореви. 30 грама на Бразилски ореви содржи 544 микрограми на јод.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз