Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз

Статии објавени од Ива Крстева

Отекување на глуждовите и стапалата се нарекува едем и постојат голем број на нешта што може да го предизвикаат овој проблем од висок крвен притисок до бременоста. Телото се бори со гравитацијата, ќе почнете да  чувствувате проблеми и течноста ќе се врати во нозете. Глуждови...
ЗдравјеРазно
Ако го изгубите само 1,5% од водата во телото,вие сте близу блага дехидрација. Дехидрацијата може да биде предизвикана од голем број на работи и на телото му прави  многу повеќе, отколку да чувствува жед. Дехидрацијата може да предизвика голем број проблеми кои се движат од ...
Исхрана
Негативни вибрации од време на време,  сите ние чувствуваме. Да се ​​биде во присуство на негативни луѓе или доживувањето  на негативни искуства може да те стават  во лошо расположение, дури и ако сте  позитивна личност. Треба да дознаете како можете да ги запрете негативнит...
Разно
Научниците веќе долго време се обидуваат да дознаат  на кој начин може да се спречи ширењето на клетките на ракот и да се стимулира клетките на ракот да почнат да се уништуваат сами по себе. Се проценува дека околу 30 до 40% од случаите на рак се всушност резултат на една не...
Здравје
Можеби мислите дека детоксикација не е важна за одржување на здравјето на целото тело, но треба да знаете дека се што не опкружува има многу штетни хемикалии и загадувачи. Во денешно време  многу е  важно да направите се што е во ваша моќ за да се одржи здраво телото, а дето...
Здравје
Дијабетис тип 2 станува глобален проблем. Статистичките истражувања покажуваат дека бројот на луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2, секоја година се зголемува се повеќе и повеќе. Луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2, се изложени на зголемен ризик од развој на голем бр...
Здравје
Очите се еден од најважните, но исто така и најчувствителен орган на телото. Здравствени проблеми на очите може да предизвикаат различни симптоми, од блага иритација и црвенило, до повеќе сериозни заболувања кои во крајна линија може да доведат до губење на видот. Без раз...
ЗдравјеИсхрана
Кожата на вратот не може да и одолее на гравитацијата, ниту кој било друг дел од вашето тело. Сепак, тоа може да се спречи со цел да се избегнегне ненадејно губење  и зголемување на телесната тежина (тоа ја растегнува кожата), внесување  доволна количина на вода (што ја одрж...
Здравје
Секој пат кога вежбате, на вашите мускули  се создаваат мали лузни, кои се всушност главните причини за болка. Откако  вашето тело ќе се опорави од лузни, ќе станете посилни, побрзи и повитки. Но, ако мускулите прекумерно  ги заморувате,  го нарушувате природниот процес на о...
Боди-фитЗдравје

Факти за краставицата

Избравме некои факти за краставиците,чили пиперчињата,ананасот и бананите кои можеби не ги знаевте. Па, прочитајте ја оваа статија и  подобрете го вашиот животен стил и помогнете си да го задржите здравјето на вашето тело. Дали сте знаеле дека ... -Краставица е повеќе хран...
ЗдравјеИсхрана
Фитнес грешките ќе  ги избегнете ако се информирате пред да почнете со вашата прва фитнес програма во салата.   Летото е само зад аголот и сакате да  го обликувате  вашето тело. Сакате да  постигнете резултати во краток временски период. ​​Бидете внимателни, повеќ...
Боди-фит
Секој ден ќе слушнете (на телевизија, во весниците, на Интернет), дека јадењето овошје помага да станете поздрава личност. Дали ние треба да јадеме само овошје во текот на целиот ден? Одговорот е не. На нашето тело му се потребни сите видови на храна и ние треба да знаеме ...
ЗдравјеИсхрана
Пред да започнете со  земање на антидепресиви, размислете дали  ги внесувате сите потребни хранливи состојки во соодветни количини. Понекогаш антидепресиви се неизбежни, но многу често зголемена доза на одредени соединенија е сè што ви е потребно. Експертите советуваат  н...
ЗдравјеНови статии
Кога гасовите (прдеж) покажуваат на сериозни промени на процесот во дигестивниот тракт? Најголемиот дел од гасовите  се нормални, но количината на гасови  повеќе од 23 пати на ден е абнормална, може да укажува на голем број на проблеми. Луѓето кои имаат проблеми во дигест...
ЗдравјеРазно
Ако ви треба дополнителен поттик да  започнете со секојдневните вежби, особено да си направите да ги практикувате вежбите за сила, новото истражување кое било објавено во списанието Strength and Conditioning Journal,, открива дека со вежбите за сила, може да ja подобрите мем...
Боди-фитРазно
Повеќе од 4000 години се користи лукот како лек. Најновите истражувања откриваат дека лукот чудесно делува врз здравјето на целото тело и дека по неколку недели секојдневно конзумирање  на лук, доаѓа до подобрување на кардиоваскуларното здравје: -Намалување на насобирањет...
Исхрана
Вежбањето го прилагодувате спрема обврските, работата и  дружењето со пријателите. Но, најверојатно сте заборавиле декаа вежбањето треба да се прилагоди и на менструалниот циклус. Експертите истакнуваат дека жените на својот тренинг треба да бидат прилагодени на хормоналн...
Боди-фит
Пробиотиците, или добри бактерии, кои се наоѓаат во јогуртот, одредени видови на сирење или  кисела зелка, може да им помогнат на луѓето кои страдаат од сезонски алергии. Научниците, чие истражување се појавува во списанието International Forum of Allergi & Rhinologi,...
ЗдравјеИсхрана
Во едно мало истражување на научниците од Грција, се покажало дека секојдневната консумација на чај од камилица, може да помогне во спречување на болести на црниот дроб, па дури и да се спречи формирањето на клетките на ракот. Учесниците пополниле прашалник во која били в...
ЗдравјеИсхрана
Се вели дека најдобар начин да се добие убав задник,треба да се прават “чучњеви”, и тоа е вистина.Ќе ви откриеме некои корисни совети за тоа како да ги изведете правилно.Постојат 3 основни чекори во изведувањето на клекнувањата: почетната положба,клекнувањето и како да се за...
Боди-фит
Повеќе Статии