Додека уживате во мангото, најверојатно дури и не размислувате колку ова тропско овошје може да биде здраво за нас. Она што најмногу нè привлекува најмногу кај мангото е, се разбира, вкусот. Тоа е исклучително сочно, пријатно слатко овошје чиј вкус и текстура можат брзо да не “навлечат”.

 

Поради многуте корисни ефекти врз нашето здравје, некои луѓе го нарекуваат мангото крал меѓу плодовите. Во Индија, каде што првпат се појавило, речиси пред 4000 години, мангото е плод што го симболизира животот и се користи во речиси сите свети ритуали. Проверете зошто ова овошје е многу повеќе од вкус…

 

 

Природна контрола на крвниот притисок

 

Во мангото наоѓаме многу различни витамини, од витамини А и Ц, до витамини од групата Б, кои ни го обезбедуваат целокупното здравје. Мангото е богато со многу минерали, вклучувајќи калиум и магнезиум. Така, потрошувачката на ова овошје може да биде многу корисна за луѓето кои имаат проблеми со висок крвен притисок. Мангото обезбедува природно регулирање на крвниот притисок и е исто така важно за превенција на разни срцеви заболувања.

 

Намалување на ризикот од развој на рак

 

Мангото содржи поголеми количини пектин, растворливи диететски влакна, кои имаат огромни позитивни ефекти врз нашиот организам. Меѓу другото, пектинот, исто така, може да помогне да се намали нивото на штетен холестерол во крвта. Можеби најважниот ефект на пектинот е спречување на разни видови рак, особено рак на простата. Во последно време, научниците откриле дека одредена пектинска компонента може да се поврзе со галектин 3 и да го блокира неговото дејство. Галектин 3 е протеин кој има веројатно многу значаен ефект врз сите фази на рак. Меѓу видовите на рак чиј потенцијал за развој може значително да се намали со консумирање манго, покрај ракот на простата, исто така се истакнува и гастроинтестиналниот карцином.

 

Одличен избор за бремени жени

 

Со оглед на фактот дека е всушност плод, мангото содржи и изненадувачки високи количини на железо. Тоа е совршено за луѓето кои се борат со анемија. Меѓу другото, им се препорачува на бремените жени, бидејќи се знае дека ова е период на зголемено искористување на железото и на други важни минерали и витамини.

 

Помош кај акни и други проблеми со кожата

 

Со помош на мангото можете да ја направите кожата многу повеќе здрава и многу поубава. Употребата на манго се препорачува кај луѓе кои имаат проблеми со акни и други неправилности на кожата. Уште покорисна е употребата на разни козметички производи базирани на манго.

 

Успорување на прогресијата на знаците на стареење

 

Како што веќе рековме, витамините А и Ц можат да се најдат во мангото. Двата витамини се важни за формирање на колагенот, што е неопходно за младешка кожа. Мангото така го забавува процесот на стареење – не само на кожата, туку на целото тело. Секако, придонесуваат и разните антиоксиданси со кои е богато мангото. Тој е еден од најдобрите извори на кверцетин, бета-каротин и астрагалин – моќен антиоксидант кој ги спречува негативните ефекти на слободните радикали врз клетките или органите.

 

Мангото во заштита на мозокот

 

Значајната количина на витамин Б6 во маногот помага во подобрување на когнитивните способности. Ова е витамин, кој, меѓу другото, придонесува за формирање на најважните невротрансмитери. Со уживање во мангото, исто така ќе направите нешто добро за да го заштитите мозокот и да си помогнете за подобар сон. Покрај витамин Б6, глутаминската киселина е уште една важна супстанција содржана во манго, за која се знае дека ја подобрува концентрацијата и капацитетот на меморијата.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина