Состојки:
  • 2 големи филџани печена тиква
  • 1 филџан бадемово млеко
  • 2 лажички тамари сос
  • мелен ким
  • морско оревче
  • цимет

Подготовка:

Измиксајте ја тиквата во блендер и додајте малку од бадемовото млеко, тамари сосот, кимот, циметот и морското оревче. Додајте и неколку ливчиња магдонос. Мелете. Потоа додадете ги остатоците од сите производи и, ако е потребно, налејте уште малку млеко. Сервирајте ја супата украсена со листови магдонос, ленено семе, печени солени бадеми или сусам.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина