Што е вашата прва реакција кога вашето вежбање не делува повеќе и кога ќе го допрете плафонот? Направете повеќе! Доколку делот од телото кој сакате да го зајакнете и пополните не реагира на очекуваниот начин, вие вежбате понапорно и подолго, принудувајќи го на посакуваниот одговор. Често, тоа е токму погрешен пристап.

 

Понекогаш, за неуспехот во интензитетот на вежбањето е виновно достигнувањето на гореспоменатиот плафон во вежбањето. Друг пат пак, виновна е неадекватната исхрана. Да речеме, претпоставете дека одите редовно да вежбате во фитнес салата, дека целосно се придржувате кон диетата која ги поддржува вашите напори, со оптимална количина на калории и протеини кои се консумираат секој ден во вистинско време .

 

Со сите овие работи се чини дека не можете ништо да направите – ​​само да останете темелни и посветени, справувајќи се со ниско ниво на енергија и недостиг на сила, со надеж за скорешни посакувани резултати. Всушност , може да бидете проактивни и да направите нешто .

 

Некои додатоци во исхраната (суплементи) , кога се земаат во големи дози за краток период , може да биде причина за пробивање на тој плафон. Комбинирањето на следните суплементи во пропишаните дози за една цела недела би можело ги направи вашите мускули токму она што одамна толку силно го посакувате.

 

Леуцин

 

masa2

 

Од трите есенцијални аминокиселини ( леуцин, изолеуцин и валин ), леуцинот е најважниот поради тоа што има уникатна способност да го започне процесот на протеинска синтеза . Навлегува во мускулните клетки и ги стартува клучните биохемиски процеси кои резултираат со повеќе протеини во мускулите, на тој начин, поголема мускулна големина.

 

Земањето на леуцинот како додаток , исто така, го намалува откажувањето на мускулите . Леуцинот во мускулните клетки се разложува и се користи за производство на енергија за време на вежбањето. Ниските нивоа на леуцин доведуваат до намалување на мускулната маса и намалување на нивоата на раст. Земањето на дополнителен леуцин, особено пред вежбање, ќе ги ослободи резервите во мускулите и ќе обезбеди дополнителни количества за да започне процесот на протеинска синтеза.

 

Затоа, оваа есенцијална амино киселина е потребна за да го започне процесот на градење на мускулите. Леуцинот , исто така, го зголемува излачувањето на анаболичкиот хормон инсулин, важен за поттикнување на растот.

 

Доза за зголемување на мускулна маса– Земете 5 до 10 грама леуцин пет пати дневно – веднаш кога ќе се разбудите, помеѓу појадокот и ручек от, помеѓу ручекот и вечерата , непосредно пред вашиот тренинг и веднаш по тренингот.

 

Доза за одржување – По една недела, ограничете ја употребата на леуцин, така што ќе ја употребувате дозата за одржување- односно доза од 5-10 g наутро и пред и по вежбањето.

 

Глутамин

 

Глутамин е најзастапената аминокиселина во скелетните мускули и со децении е меѓу омилените кај бодибилдерите. Диететскиот глутамин има ефект кој им овозможува на другите диететски аминокиселини да се искористат за синтеза на протеини и мускулен раст, заштедувајќи ги аминокиселините. Глутаминот го овозможува и зголемувањето на мускулниот раст преку додавање леуцин во мускулните влакна и го спречува опаѓањето на мускулниот тонус Глутамин исто така, помага во транспортот на оптимални количини на вода, гликоген и други хранливи материи од крвта во мускулните клетки, каде што тие можат да се искористат целосно и да ви помогнат да станете поголеми и посилни.
Освен ова, глутаминот го чува имунитетот на високо ниво и го оддржува гастроинтестиналниот систем здрав.

 

Глутаминот консумиран пред тренинг го намалува мускулниот замор во текот на тренингот и го поттикнува лачењето на хормонот за раст.

 

Доза за зголемување на мускулна маса – За да ги обезбедите вашите мускули со голем наплив на глутамин за една недела, обидете се негово земање 40 g дневно – 10 кога ќе се разбудите, 10 пред тренингот, 10 веднаш после тренингот и 10 пред спиење.

 

Доза за одржување – Земете по 5 g глутамин 4 пати дневно – кога ќе се разбудите,пред тренингот, веднаш после тренингот и пред спиење.

 

Аргинин

 

Аминокиселината аргинин е позната дека е ефективен азотен оксид (NO) бустер. Од таа причина, разни форми на аргинин ( L-аргинин , аргинин алфа -кетоглутарат, аргинин етил естер итн ) се вклучени во речиси секој производ на пазарот за “пумпање на мускулите ” . Бидејќи аргининот помага за зголемување на протокот на гасовите богати со азот моноксид , ја помага дилатацијата на крвните садови и, според тоа го го одобрува транспортот на крвта, кислородот, хранливите материи и анаболните хормони до ангажираните мускули. Ефектот е подобрена протеинска синтеза и побрзо закрепнување. Аргининот, исто така, помага да се складира повеќе вода во мускулните клетки ( придонесувачки фактор за подобро пумпање на мускулите) и го зголемува ослободувањето на хормоните за раст.

 

Аргининот ја збогатува и имунолошката функција на билдерите особено ако се комбинира со глутамин.

 

Доза за зголемување на мускулна маса – Во неделата за пумпање на мускулите земете по 5 g аргинин четири пати дневно – пред појадок, пред ручек , пред тренинг и пред спиење.

 

Доза за одржување – За одржување, земете по 3 g аргинин пред појадок, пред тренинг и пред спиење.

 

Креатин

 

структура на креатин

структура на креатин

 

Креатинот треба да биде камен-темелник на речиси секоја програма за додатоци во исхраната. Креатинот природно се појавува во телото и доаѓа од храната, а најмногу го има во говедското месо. Дејствува така што обезбедува извор на “брза енергија” во рамките на мускулните клетки, овозможувајќи да се направат повеќе повторувања, што за возврат го поттикнува мускулниот раст. Креатинот, исто така, помага да се привлече водата во мускулните клетки, што прави да изгледаат и се чувствуваат пополни, а тоа резултира и со раст на мускулните влакна . Новите истражувања покажуваат дека креатинот директно може да ги зголеми придобивките преку неговото влијаење врз новиот раст на мускулните клетки.

 

Доза за зголемување на мускулна маса за мускулните клетки брзо и ефикасно да бидат наполнети со креатин, дозата на пумпање од седум дена е од клучно значење за оние кои само што започнале да го земаат суплементот. Следете го овој совет дури и ако веќе го земате овој суплемент некое време, за да се осигурате дека вашите мускули се наполнети правилно. Земете по 5 g креатин со појадокот, ручекот, пред вежбањето, после вежбањето и со вечерата.

 

Доза за одржување – Земете по 3-5 g пред и после вежбањето.

 

Екстракт од зелен чај

 

Зелениот чај содржи група на соединенија наречени катехини , кои се одговорни за повеќето од антиоксидантните својства на зелениот чај . Бидејќи зелениот чај е толку силен антиоксиданс, тој помага за оштетување на слободните радикали кои се ослободуваат за време на интензивното вежбање. Најмоќниот антиоксиданс во зелениот чај –катехинот честопати се нарекува EGCG ( epigallocatechin gallate), има до 100 пати повеќе антиоксидантни својства отколку витаминот Ц.

EGCG исто така, помага да се подобри метаболизмот и да се зголеми количината на масти која се користи за енергија. Комбинирајте го него со кофеиниот од зелениот чај – некои брендови може да содржат 30-40 милиграми (mg ) по една чаша – и добивате моќен природен топач на масти.

Доза за зголемување на мускулна маса – Пијте по една чаша зелен чај за појадок, ручек и вечера. На пладне , пред вежбање и по вежбање, земете го суплементот во вид на екстракт од зелен чај.

Доза за одржување – Пијте една чаша зелен чај со појадокот. На пладне и пред вежбањето , земете го суплементот во вид на екстракт од зелен чај.

 

Whey протеин

 

Protein

 

 

По напорниот тренинг, важно е внесените хранливи материи ќе дојдат до нашите мускули. Затоа единствениот протеин кој може да ја заврши оваа работа е whey протеинот. Затоа доза на whey протеин после тренинг ќе овозможи одлична количина на брзо разградувачки протеини кои се потребни на телото по напорниот тренинг.

 

Доза за зголемување на мускулна маса -Земете 40 g пред појадок, еден час по ручекот, пред вежбање, по вежбање и еден час по вечерата.

 

Доза за одржување -За одржување, потребни се 20 g пред вежбање и 40 g по вежбање, како и во други периоди од денот кога вашиот внес на протеини од природната исхрана не е оптимален.

 

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.