Кога се зборува за алергијата на сонце, односно фотодерматозата, калциумот е незаобиколен нутриент. Сите оние кои се подложни на неа немаат доволна количина на овој важен минерал во телото.

Во терапиите на сите видови енергија се користи калциум, бидејќи тој ја регулира пропустливоста на крвните садови и така ја ублажува алергиската реакција. Покрај калциум, стручњаците препорачуваат најдобро да се зема витамин Ц, бидејќи тој многу ефикасно го намалува нивото на хистаминот кого телото го произведува како одговор на алергијата, а одговорен е за отекувањето, кивањето, солзењето на очите, затнатиот нос и слични реакции. Витаминот Ц може за дури 30% да го намали лачењето на хистаминот, додека калциумот притоа ги стабилизира резервните клетки на хистаминот и така го намалува лачењето на тој хормон кој предизвикува чешање.

Некои од симптомите од алергија од сонцето се силно чешање, црвенило, меурчиња, влажење и лупење на кожата. Кожните промени најчесто се појавуваат на оние делови од телото кои се изложени на сонце, како што се деколтето, вратот, рамењата, горниот дел од рацете, па дури и лицето. За жал, алергијата од сонцето не може да се спречи со креми за сонце, бидејќи одредени креми за сончање само делумно ги блокираат УВА – зраците, па затоа, и покрај заштитата, склони сме на развој на алергиска реакција.

 

Често луѓето не се ни свесни дека се алергични, туку сметаат дека се работи за изгорена кожа од сончањето. Затоа, за да ги намалиме непријатните симптоми од алергијата од сонцето, нои да ги зајакнеме коските, треба да се зема доволно калциум.

 

Најдобри извори на овој минерал се млечните производи. Останатата храна која треба да ја вклучите во менито се сардините, алгите, лососот, сувото овошје, зелениотз еленчук, јаткастите плодови и тофуто.

Утврдената дневна потреба од калциум за возрасните е 800-1000 милиграми. Оваа количина може да се внесе со три големи чаши млеко. Иако е можно со внимателно избалансирана исхрана да се внесат потребните количини калциум, сепак многумина одбираат додатоци во исхраната, а често тоа е советот и на докторите.

 

Но, треба да се запомни дека апсорпцијата на калциумот е намалена кога се земаат високи дози одеднаш (повеќе од 500 мг.), а зависи и од тоа колку е брзо разградувањето во желудникот. Додатоците со калциум најдобро е да се кај земаат пред спиење, бидејќи така најдобро ќе се искористат.

Кај оние кои имаат намалена густина на коскената мса (остеопенија) или остеопороза на ден им се препорачува да се земаат по 1200 мг. калциум преку храната и додатоците за исхрана.

Апсорпцијата на калциум од додатоци на исхраната може да завиди од висот на храна и нутритиентите со кои се консумира. На пример, киселите намирници, лактозата и маснотиите кои го продолжуваат времето на минување низ гастроинтестиналниот тракт ја подобрува апсорпцијата на калциумот.

 

5 намирници најбогати со калциум:

 

  1. Млеко и млечни производи. Една голема чаша млеко може да задоволи 30% од дневните потреби за калциум. Млечните производи се најдобриот избор, бидејќи содржат казеин и лактоза, кои помагаат за апсорбирање на калциумот.
  2. Морски плодови и моркса трева. Рибите со ситни коски се богати со калциум, а тука спаѓаат лососот и сардините. Меѓутоа, не се само рибите добар извор на калциум – го има и во алгите и во морските треви.
  3. Овошје, зеленчук и житарки. Добар извор на калциум се лисјестиот зеленчук, кељот, зобот, сусамот, оревите, бадемите, бананите, портокалите, сувите смокви, сувите сливи и руколата.
  4. Соја и соини производи. Тофуто е направено со калциум сулфат, а со калциум се збогатени и јогуртот и млекото од соја.
Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина