1.Оваа е човекот кој го има основано crossfit-от.

Човекот кој го има основано crossfit-от се вика Greg Glassman.Тој  поранешен гимнастичар и персонален фитнес тренер.Иако веќе не практикува crossfit сепак се уште е активен во организацијата на crossfit-от.

GregGlassman

 

2.Првите crossfit вежби се дизајнирани за припадниците на полициските сили  на во Santa Cruz,САД.Откако полицијата во Santa Cruz дознала за Greg Glassman и неговиот режим,го ангажирале за да ги тренира припадниците на полицијата.Денеска веќе постојат над 6000 crossfit сали кои се нарекуваат crossfit  кутии.

3. Crossfit-от се уште е застапен во полицијата и војската на САД

crossfit1

Полициските кадети,единиците за тактичко распределување како и специалните сили на САД го користат crossfit-от како нивна примарна програма за физичка и ментална цврстина

4.Најголемиот дел од вежбите во crossfit-от добиваат женски  имиња затоа што предизвикваат хаос.

crossit2

Објаснувањето на Glassman кое е цитирано на многу сајтови поврзани со crossfit-от:

“Се она кое ќе ве натера да легнете на грб и гледајќи во небото да се запрашате ‘Што ми се случи?’ заслужува женско име”

5.Некои од вежбите ги добиваат своите имиња за да им се одаде почит на  загинати војници.

Вежбите “Херои” од друга страна пак добиваат имиња според војници од морнарицата,војската,специалната едница Фоки и други делови на армијата кои го изгубиле својот живот,како што е случајот со полковникот Michael Murphy.

Полковникот Michael Murphy заинал во Авганистан во 2005 год.Една од неговите омилени вежби во crossfit-от била именувана “Murph” во негова чест.

Вежбата се состои од следното: трачање една милја,100 подигања на вратило,200 скелкови,300 чучњеви,и за крај уште една милја трчање.

6.Не може секој да отвори своја crossfit сала (кутија).

За да отворите crossfit кутија мора да аплицирате,да платите годишно членство и да бидете сертифициран crossfit инструктор

7.Најголемиот дел на crossfit следбениците се жени.

Од 10 милиони crossfit следбеници 60 проценти се жени

Тагови: crossfit
Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.