go-pobed-rakot_nasi

Harriette Thompson е 91 годишен пензионер,кој на 76 год трчаше на San Diego Rock ‘n’ Roll маратонот.Тоа и беше нејзиниот прв маратон, и од тогаш има трчано уште неверојатни 14 пати.Но во 2012 и беше дијагностициран рак

“Прогнозата беше лоша,докторите не веруваа дека ќе преживеам” вели Harriette.

Но Harriette е вистински борец.Две години подоцно откако закрепна доволно од терапијата се врати на трчањето  и реши повторно да се обиде да го истрча маратонот

“Во последните неколку милји ридовите изгледаа како планини, но публиката ми даваше сила да продлжам”, изјави  Harriette .

“На крајот не можев да поверувам дека поставив нов рекорд за жени над 90 год. со време од 7:07:42”.

 

Трчајте за подолг живот

Истражувањата покажаа дека за секој час физичка активност вие го продолжувате животот за 2 часа

Се со мерка

Полека почнете со трчањето.На секоја прошетка додадете по некоја минута џогирање.Како ви се зголемува кондицијата, така  ги зголемувајте интервалите на џогирање и намалувајте ги паузите.

Бидете конзистентни

Секој ден бидете физички активни најмалку 30мин:било да е трчање, пешачење или пак вежбање во теретана.

Јадете здраво

Јадете сложени  јагленхидрати и протеини со секој оброк за да го одржувате нивото на енергија

 

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.