Напитокот од вода, лимон и мед има чудесни предности по здравјето на целокупниот организам. Ги ублажува симптомите на настинка и грип, го регулира апетитот, го зголемува нивото на енергија и ја поттикнува работата на дигестивниот систем.

 

Во еден филџан топла вода додадете сок од еден лимон и 2 лажици мед. Овој напиток пијте го сеој ден на празен желудник и многу брзо ќе забележите позитивни промени.

 

 

Ја поттикнува работата на дигестивниот систем и слабеењето

 

 

Напитокот од мед и лимон ќе ја поттикне работата на дигестивниот систем, ќе го намали ризикот од појавата на тегоби со варењето и ќе ја подобри апсорпцијата на нутритивните соединенија. Исто така ќе помогне и во отстранување на вишокот килограми.

 

 

Го намалува нивото на слободните радикали

 

Медот и лимонот се одличен извор на антиоксиданси, кои го намалуваат нивото на слободните радикали. Истражувањата покажале дека слободните радикали го зголемуваат ризикот од настанок на срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и Алцхајмерова болест.

 

 

Го подобрува здравјето на кожата и подмладува

Медот и лимонот имаат моќно антивоспалително и антибактериско делување. Ќе ги ублажи акните и мозолките и ќе ја направи кожата по млада.

 

 

Го јакне имунитетот

 

Медот и лимонот го јакнат имунитетот и го намалуваат ризикот од настанок на грип и настинки. Истражувањата покажале дека овој напиток може да го скрати нивното времетраење.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина