Латинското име: Aloe barbadensis / Aloe vulgaris

Семејство: лилјани (lilium)

Алое Вера е една од најпопуларните лековити билки, бидејќи  има силно и стабилно влијание во светот на алтернативната медицина. Оваа билка се користи во различни медицински цели со милениуми. Се верува дека потекнува од Индија, а сега е застапена во земјите по светот.

Алое Вера е релативно лесно да се препознае поради својот уникатен изглед. Алое Вера има сјајна кожа во светло зелена боја. Таа е позната по своите неверојатни регенеративни способности. Во состојба е повторно да ги пушти лисјата кои се оштетени или отсечени.

Некои видови на алое се со различна боја. Тие можат да бидат пурпурна, портокалова, црвена, па дури и розова. Треба да знаете дека не сите видови се безбедни за медицинска употреба. Некои видови може да предизвика дерматитис, алергиски реакции и осип. Не сите видови  се безбедни дури и за орална употреба, па поради тоа неопходно е  да се консултирате со вашиот лекар или фармацевт.

Употреба на алое вера

Алое Вера сега стана многу популарно украсно растение, но обично само за оваа намена се одгледуваат во саксии. Тоа е едногодишно растение и може да расте во различни средини, иако највеќе сака глинеста почва, и да е малку влажна. Алое Вера е најчесто се користи како гел за третман на мали исекотини, гребаници и изгореници. За таа цел, се користи уште од времето на  античките Египќани. Грците и Римјаните ја користиле алое вера да се ослободат изгореници, рани, воспаленија и иритирана кожа. Примената на алое вера и нејзините смирувачки својства, исто така, се наведени во ајурведиските текстови, како и текстовите на традиционалната кинеска медицина.

Денес, гелот од алое вера  се користи поради своите лековити освежувачки и смирувачки својства. Во повеќето случаи, сокот од листовите се применува директно на кожата. За третман на голема површина може да се прават облоги со гелот, кои ќе се применуваат директно на кожата. Денес, се популарни и соковите од Алое Вера кои се консумираат како додаток во исхраната.

 

Цели листови на алое вера може да се користи како алатка во борбата против ќелавост и голем број на проблеми со кожата, како што се псоријаза. Исто така, може да се користи за проблеми со кожата на главата, како што е првут, на начин  тие се применуваат директно на скалпот. Може да се подготви смеса од алое вера, вино, житарици и јаболков оцет за борба против ќелавост. Можете да се меша  гел од алое вера со кокос или козјо млеко и смесата да се користи за подобрување на здравјето на бубрезите и црниот дроб.

Добиените свеж сок може да се чува во стаклен или пластичен сад во фрижидер и да се користи по по потреба. Поради своите смирувачки и освежувачки дејства, Алое Вера Гелот најчесто се користи за ублажување на рани и изгореници, но исто така и за лекување на голем број заболувања на кожата. Алое Вера гелот е често главната состојка на повеќе козметички производи, како шампони, креми и лосиони.

Кога станува збор за орална употреба на Алое Вера е најчесто доаѓа во форма на сокови или гелови. Алое Вера има големи диуретични својства. Може да ја потикне детоксикацијата  и да го регулира шеќерот во крвта, и се препорачува за луѓе кои страдаат од дијабетес тип 2.

Резултатите од научните истражувања

На Алое Вера му се припишуваат  многу лековити и терапевтски својства, како што  и неколку истражувања покажаа дека алое вера може да помогне за подобра контрола на голем број на состојби и заболувања. Клиничките студии покажале дека алое вера може да го подобри квалитетот на животот на лицата со дијабетес.

Една студија покажала дека алое вера може да помогне и во олеснување на симптомите на генитален херпес, псоријаза, папилома вирусна инфекција со луѓе, себороичен дерматитис, смрзнатини, изгореници и воспаленија. Истражувачите велат дека употребата на Алое Вера Гел  е ветувачки за лекување и превенција на некои видови рак.

Некои експерти препорачуваат земање на алое вера, со цел да се ублажат симптомите на остеоартритис. Алое Вера има анти-воспалителни дејства, и  може да помогне во олеснување на болките во зглобовите. Тоа може да помогне и  во ублажувањето на воспалителна болест на цревата.

Во една британска студија се  покажало дека земање на Алое Вера Гел во период од 4 недели ги ублажува симптомите на улцеративен колитис кај 37% од пациентите, со истовремено подобрување на ситуацијата а не е забележана кај пациенти кои земале плацебо. Алое Вера е докажана во ефикасноста  во намалувањето на генитален херпес и псоријаза.

Всушност, луѓето  кои почнале  да ја негуваат кожата секојдневно со гел од алое вера,  почувствувале драстично олеснување на симптомите на псоријаза, и раните се ублажиле за дури 82,8%.

Составот на алое вера

Алое вера содржи голем број на активни соединенија, вклучувајќи ги и витамините А, Ц, Е, Б12, фолна киселина и холин. Исто така содржи и ензими, како што амилаза и фосфати. Алое Вера е одличен извор на минерали, калциум, хром, бакар, селен, магнезиум, манган, калиум, цинк и натриум.

Кога алое вера се консумира во релативно умерени количини, ризикот од несакани последици е навистина минимален. Прекумерното консумирање на Алое Вера може да предизвика дијареа, повраќање и дехидрација. Неодамнешните студии покажале дека долгорочно прекумерна доза на алое вера може да има канцерогено делување.

Тагови: алое вера