Смути против утрински мачнини

 

 

smuti1

 

 • 1 банана
 • половина шолја јогурт

 • 1 лажица мед
 • 1 шолја млеко
 • неколку коцки мраз

 • малку ѓумбир во прав или свежо изрендан

  Тајната состојка на овој шејк е токму ѓумбирот, бидејќи тој помага во пречките во варењето, додека млекото и јогуртот ќе ви ја дадат доволната количина на калциум. Медот е природен засладувач, а бананата е примарен извор на калиум, кој ќе ви помогне да закрепнете од мачнините.

 

Малина-вишна смути

половина шолја малини

 • 1 шолја вишни
 • 1 шолја лимонада
 • половина шолја мраз

Ако не можете никако да ја згаснете жедта во летните врели денови, пробајте ја оваа овошен деликатес.

Цитрус смути

1 мандарина, олупена и исецкана

 • половина шолја ананас на парчиња

 • 1 шолја лимонада
 • 1 лажица сок од лимета
 • половина шолја мраз

Земете ја својата дневна доза на витамин Ц!

Смути овошна салата

1/4 шолја исецкано јаболко

 • 1/4 шолја исецкана круша
 • 1 банана
 • грст суво грозје

 • 1 лажица сецкани ореви
 • половина шолја јогурт

Зошто својата омилена овошна салата да не ја претворите во пијалок? Најважно е овошјето да биде разновидно. Можете да си играте и да комбинирате.

 

Јагода- киви смути

1 шолја јагоди

 • 1 исецкано киви
 • 1 лажица сок од лимон

 • половина шолја мраз

 • половина шолја млеко

Овој освежителен пијалок е преполн со витамини Е, Ц и К, како и калиум, што може само да му годи на вашиот организам.

 

Банана-боровинка смути
 • 1 банана
 • половина шолја боровинки

 • 1 шолја млеко
 • 1 лажичка ванилин шеќер

Уживајте во ова смути со неколку парчиња крекери или тост намачкан со мармалад.

 

Зелено смути

 

smuti2

 •  1   шолја кељ
 • 1 шолја исецкана диња
 • 1 шолја млеко
 • 1 банана
 • 1 лажичка ванилин шеќер

Ова смути може да биде совршен избор за попладневна ужина!

 

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина