Состојки:
 • 1 кг. интегрални тестенини
 • 2 главици карфиол
 • 2 големи чешниња лук
 • 2 филџани незасладено кокосово или соино млеко
 • од прилика 1 филџан деликатесен квасец

 • 2 лажици лимонов сок
 • 2 лажици соја сос
 • 2 лажици сол
 • 2 лажички чили во прав
 • 2 лажички куркума
 • 2 лажички сенф (по избор)
 • прстофат мелен црн пипер

Подготовка:

Сварете ги тестенините во посолена вода и исцедете ги. Карфиолот исечете го на половина и варете го во несолена вода околу 10 минути, додека не омекне. Потоа ставете го во блендер, додадете ги другите состојки и миксајте со голема брзина неколку минути, додека не се создаде мазна, кремаста смеса. Оваа смеса додадете ја во тестенините и добро измешајте.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина