Состојки:

 • 1 главица кисела зелка
 • 200 гр. чадено тофу сирење (може за замена сејтан или сoини трошки)
 • половина филџан хељда (отстојана преку ноќта во вода)
 • половина филџан ориз (отстојан преку ноќта во вода)
 • 1 главица кромид
 • 1 главица лук
 • 1-2 моркови
 • 1 китка магдонос
 • малку целер
 • половина филџан ореви (ситно сецкани)
 • 2 лажички сол
 • 1 лажичка чаден црвен пипер
 • доматно пире
 • вода
 • дафинов лист

 

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина