Состојки:

 

  • 200 гр. сончоглед претходно потопени во вода
  • 1 целер
  • 2 чешниња лук
  • 1 главица кромид или 3 млади кромитчиња
  • сок од еден лимон
  • 2 помали моркови
  • малку црвена зелка
  • половина лажичка хималајска сол

 

 

Подготовка:

 

 

Исцедете го сончогледот од водата. Зеленчукот измијте го добро, исечкајте го и измешајте го со сончогледот и сето тоа изблендирајте го. Пиперките исечете ги на половина и полнете ги со оваа смеса.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина