Состојки:
  • 2 филџани интегрално брашно (по избор)
  • 2 супени лажици мелен лен
  • 1 филџан пире од јаболки
  • 1/2 филџан млеко од соја
  • 1/2 филџан кафеав шеќер
  • 2 лажички цимет
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1 лажичка мелен кардамон
  • малку масло
  • малку сол

Подготовка:

Во поголем сад ставете го брашното и додадете му ги сувите состојки (зачините, сода бикарбоната, лененеото семе, солта и шеќерот), а потоа додадете ги другите состојки (млекото, пирето од јаболка и маслото) и кратко измешајте ги. Потоа со лажица смесата распределете ја во силиконски калапи за мафини и ставете ги да се печат околу 20 минути на 180C.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина