Состојки:

 

 • 100 гр. брашно
 • 300 гр. гриз
 • 1 ипол лажичка прашок за пециво
 • 1 лажичка куркума
 • 200 мл. млеко
 • 200 гр. шеќер
 • 1 ќесичка ванилин шеќер
 • 100 мл. масло
 • рендана кора од лимон
 • неколку капки есенцијално масло од портокал
 • неколку прстофати ситно сецкани ореви или лешници

 

 

Подготовка:

 

Најпрво шеќерот се стопува во млекото. Се мешаат другите суви состојки, па се додаваат во млекото, им се додава на крај маслото, кората од лимон и есенцијалното масло. Во подмачкан плех се истура смесата и одозгора се наросува со мелените ореви и се пече во претходно загреана рерна на 180 степени целизиусови околу половина час. По 20 мин. се проверува дали е печено.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина