Отекување на глуждовите и стапалата се нарекува едем и постојат голем број на нешта што може да го предизвикаат овој проблем од висок крвен притисок до бременоста. Телото се бори со гравитацијата, ќе почнете да  чувствувате проблеми и течноста ќе се врати во нозете. Глуждовите и стапалата, па дури и нозе во целост, ќе станат потечени.

Едем не е опасен, но е непријатен. Ако забележите дека една нога ви отекува повеќе од другата, или забележите отекување на лицето, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар, бидејќи постои можност дека тоа е всушност  згрутчување на крвта.

Тоа мачно чувство на оток всушност и не е нарушување, туку само симптом. Најдобар начин да се ослободите е  да се реши овој проблем во коренот . Ако имате проблеми со потеченост на  нозете за време на бременоста, проблемот треба да исчезне брзо по породувањето. Без оглед на причината за оток на нозете и стопалата, не заборавајте да се обидете со  овие едноставни начини за да го решите проблемот.

 

Внесувајте магнезиум

Недостатокот на магнезиум може да предизвика оток на глуждовите и стопалата, а со земање на суплементи(додатоци) на магнезиум, дефинитивно може да ви  обезбеди олеснување. Повеќето луѓе треба да внесуваат околу 200 милиграми магнезиум дневно.

 

Вежбајте

Вежбањето ја подобрува циркулацијата, а една од најдобрите вежби е јога. Јогата е одличен начин да го раздвижите телото и да навистина се фокусира на кардиоваскуларниот систем. Треба да се консултирате со вашиот лекар пред да започнете да вежбате јога.

 

 

Користете  етерично масло од  семето на  грејпфрут

Топлата бања може да помогне во отстранување на отеченоста, а ако додадете  и етерично масло од семето на грејпфрут, ефектот ќе биде уште подобар Масирајте ги нозете со  кружни движења кон срцето за да го поттикнете протокот на крв.

 

Држете ги нозете во солена вода

Во водата, додадете малку морска сол и држете ги нозете во водата. Морската сол може да направи чуда во однос на отекување на нозете и глуждовите. Нека  водата биде што поладна и впие нозете за најмалку 30 минути. Олеснување ќе се почувствувате речиси веднаш.

 

Дозволете си себеси  масажа

Масажата е еден од најдобрите начини да се отстрани отокот на нозете и глуждовите. Ако сте бремени, важно е да се оди на масажа кај експерт кој  се специјализирал  во областа на пренатална масажа. Масажата ја стимулира циркулацијата на крвта и лимфниот проток.

 

Подигнете ги нозете

Гравитација не ви е пријател кога станува збор за едем, па  подигнувајте ги нозете  секогаш кога ќе имате можност. Кога се релаксирате, ставете ги нозете на перница. Важно е да  нозете бидат  над ниво на срцето.

 

Зголемувајте на внесот на вода

Прекумерна доза на сол е една од водечките причини за отекување на нозете и глуждовите. Секојдневно треба да пиете  8-10 чаши вода. Во водата можете да додадете неколку парчиња краставица или лимон, бидејќи тие имаат одлични анти-воспалителни својства што ќе го забрзаат намалувањето на отокот.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз