Се вели дека најдобар начин да се добие убав задник,треба да се прават чучњеви, и тоа е вистина.Ќе ви откриеме некои корисни совети за тоа како да ги изведете правилно.Постојат 3 основни чекори во изведувањето на клекнувањата: почетната положба,клекнувањето и како да се застане.

1.Првото нешто што треба да го знаете при изведувањата на клекнувањата е почетната позиција.Ако сакате да ги направите точно според книга, имајте ги на ум овие совети:

 • Стојте исправени
 • Држете ги нозете малку пошироко од ширината на вашите колкови
 • Исправете ги вашите стапала
 • Држете го грбот исправен а градниот кош ви биде исполнет
 • Ставете ги рацете заедно, на ниво на градниот кош,пред вас.

 

cucnjevi12

 

    2.Следно што треба да го направите е да клекнете надолу и да бидете внимателни во исполнувањето на овие чекори:

 • Притиснете ги вашите стомачни кога одите надолу
 • Замислете си дека седите на стол
 • Како што клекнувате надолу главата треба да ви биде исправена
 • Не ги собирајте колената навнатре,тие треба да се движат во права линија со прстите
 • Колената не треба да бидат преку прстите
 1. Последниот чекор во правилното изведување на клекнувањатае да застанете на стартната позиција.За да се случи тоа,потребно е:
 • Притиснете ги мускулите во задниот дел од нозете, за да се кренете назад
 • Задржете го вашиот поглед горе
Совет:

Ако сакате да работите повеќе на вежбање на вашиот задник,отколку на бедрата,само задржете ги вашите прсти паралелно и задржете го вашиот поглед напред.Ако сакате правилно да ги изведувате клекнувањата, не треба само да работите на задниот дел туку и на својата основа и на бедрата.Клекнувањата се одлични, не само за спортистите или тркачите, добри се и ако сакате да ги затегнете вашите нозе.И , се разбира доклку сакате да го размрдате вашето тело,клкнувањата се најдобриот начин за тоа.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.