Избравме некои факти за краставиците,чили пиперчињата,ананасот и бананите кои можеби не ги знаевте. Па, прочитајте ја оваа статија и  подобрете го вашиот животен стил и помогнете си да го задржите здравјето на вашето тело.

Дали сте знаеле дека …

-Краставица е повеќе хранлива од обичната вода? Таа содржи  96%  на вода и го задржува телото хидрирано.

 

-Краставиците се суштински дел за нега на кожата? Минералите (магнезиум, силициум диоксид, калиум) и витамини (А, Б, Ц) ја подмладуваат вашата кожа.

 

-Сокот од краставица  содржи многу калиум, магнезиум и влакна кои се ефикасни во регулирањето на крвниот притисок?

 

-Киселините, болката во градите, гастритисот, па дури и чиревите и другите дигестивни нарушувања може да се излечат со секојдневно консумирање на сок од свежа краставица?

 

-Краставиците го ослободуваат гихтот и болките од артритис? Краставицата (која содржи витамин А, Б1, Б6, Ц, Д, фолна киселина, калциум, magnessium, калиум) се меша со сок од морков,кој помага во намалување на нивото на урична киселина.

 

-Краставица е идеална диета за луѓе кои се во потрага на губење на тежината?

 

 Факти за другите видови  на овошје и зеленчук:

 

Чили пиперката е  докажано дека може ги  убие клетките на ракот, служи како анти-воспалителен агент, обезбедува олеснување на желудникот, спречување синус инфекции и производство на оксидацијата на мастите. Го заштитува срцето, го одржува здравјето на коските, ги намалува воспаленијата, ги топли нозете и го подобрува вашиот сон.

 

Повеќе “скали” на ананасот, посладок е неговиот вкус. Ананас е докажан во  губење на тежината. Тој е анти-воспалителен поради  ензимот наречен бромелаин, кој  помага во намалување на вашата болка по операцијата, промовира добро варење и  го одржува  здравјето на вашите очи.

 

Бананите ќе  им помогнат на пушачите во борбата со откажувањето на цигарите. Бананите содржат витамини Б и други минерали што ги намалуваат ефектите од  повлекување на никотин, физички и психички. Уште една голема корист од јадењето банани е дека го зголемуваат чувството на вашата среќа. Тие содржат триптофан која се претвора во серотонин во мозокот и на тој начин го подобрува расположението и ве прави посреќни.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз