Семето од лубеница е богато со влакна, кои можат да го подобрат варењето. Тие лекуваат и цревни воспаленија и жолтица. Консумирањето семки од лубеница може да им помогне на оние кои патат од проблеми со уринарниот тракт и камен во бубрег. Семето на лубеницата содржи голема количина цитрулин, соединение кое има антиоксиданси и може да помогне при висок крвен притисок, артериосклероза и ангина пекторис. За најдобро да се искористи, семето од лубеница треба да се измели и да се свари како чај.

Потребно за подготовка на чај од семе од лубеница:

4 лажици свежо семе од лубеница се вари во 2 литри вода 15 минути. Чајот се пие 3 дена, а потоа се прави пауза и се одмора еден ден. Продолжете да го пиете чајот по тој редослед во следните неколку недели. Чајот од семе од лубеница е богат со магнезиум, витамин А, витамин Б, витамин Ц, антиоксиданс, калциум и др. Одличен за јакнење на помнењето, подобрување на концентрацијата и функциите на срцето.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина