Состојки:

  • 2 филџани пире од леќа
  • 1 главица кромид, ситно исецкан
  • 2,5 лебни трошки или сварен кафеав ориз
  • 1 филџан сецкани ореви
  • 1-2 лажици сос или сок од домати
  • малку магдонос
  • малку сол

Подготовка:

Сите состојки убаво измешајте ги. Додајте им го сокот од домати и формирајте ги шницлите. Наредете ги потоа шницлите во тава за печење и печете ги на 180 степени целзиусови додека не се запечат добро.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина