CrossFit  чучњеви е вежба која е долга само 15 повторувања-3 серии по 5 повторувања.Доста лесно нели? Но и како се останато поврзано со CrossFit,звучи лесно на хартија.но во пракса и не е баш така.

 

Првите неколку пати кога вежбате предни чучњеви  може да забележите дека горниот и средниот дел од грбот ќе ве болат неколку денови.Тоа е затоа што делот од грбот кој е задолжен за да ве држи исправени низ оваа вежба е под многу голем притисок.

 

 

predni

Разлика меѓу предни и задни чучњеви

 

Многу луге ја држат шипката која е потпрена на вашите делтоиди со врвовите од прстите.Исто така ќе забележите дека зглобовите на вашите раце ве болат од притисокот.Тоа е нормално и нема потреба од загриженост,посебно за првите неколку пати откако ќе вежбате предни чучњеви.

 

Што се однесува до техниката за предни чучњеви:Шипката треба да ја поставите на делтоидите, вашата брада треба да е исправена или малку наведната надолу,а лактите надвор,При подигање градите одат први. а кога се спуштате колената треба да се малку отворени.

 

predni cucnjvi2

 

Ова е е проста вежба.но со неа се тестрира силата и издржливоста на спортистите.Може да ги правите сите серии со иста тежина или да ја менувате во зависност од вашите можности.Ако градите почнат да се спуштат напред,лактите да се спуштаат надолу или колената да се стеснуваат тогаш намалте ја тежината и обидете се повторно.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.