Состојки:

 

 • просо
 • хељда
 • сок од ананас (без шеќер)
 • вода
 • ореви
 • прстофат сол
 • стевија (по вкус)
 • каранфилче
 • кардамон
 • ѓумбир во прав
 • екстракт од ванила
 • тахини

 

Подготовка:

 

Просото и хељдата се мијат и се ставаат во тенџере. Се прекриваат со сокот од ананас и со водата. Кога течноста ќе проврие, се додава прстофат сол, се намалува огнот и се вари додека не се впие целата течност. Оревите се печат и се мелат на покрупно. Во готовата каша се додаваат стевијата, тахините, ѓумбирот во прав, екстрактот од ванила, кардамонот и оревите и се се меша полека.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина