Ако не го сакате трчањето, иако тоа е многу ефикасен начин за елиминирање на вишокот килограми, погледнете кои се вежби даваат подеднакво добри резултати, ако не е и подобри.

1. Планинарско трчање

planinarsko-iskacuvanje1

 

Многу ефикасно! Преку имитирање на планинарско искачување не само што се забрзува циркулацијата, туку и се зајакнуваат и обликуваат мускулите на рацете и нозете.

2. Прескокнување јаже

 

skokanje-jaze11

 

Јажето е одличен сојузник кога станува збор за кардио вежбите. Со прескокнување на јажето се работи на тонусот на целото тело, а во исто време се топат и масните наслаги.

3. Трчање во место

trcanje-vo-mesto1

 

Трчањето во место е одлична вежба, посебно ако колената се креваат многу високо. За подобри резултати треба да се забрза ритамот на трчањето.

4. Склекови од чучната положба

sklekovi-od-cucnuvanje1

Со оваа вежба се активираат мускулите на целото тело. Брзината со која се прават влијае врз резултатите, а најдобар напредок се постигнува со минимум 100 дневно.

5. Скок во далечина

skok-vo-dalecina1

 

Оваа вежба не е нешто што може да се прави дома, но дава неверојатни резултати.

6. Скок во место

skok-vo-mesto1

 

Одлична вежба за согорување на калориите. Најдобро од се е што за оваа вежба не ви треба многу простор. Обидете се да направите колку што можете повеќе.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина