fit forma2

Секоја година, за околу 3 месеци туристичките градови се благословени со затоплувачките зраци на сонцето, атрактивни луѓе на плажа со нивните добро обликувани тела, а ти седиш на песокот, во бела xxl кошула надевајќи се дека не ги открива вашите облини.Сите сме го поминале тоа.Сезоната на жалење.Во тие денови е доцна, за да се превземе било каков план, во врска со вашата фигура, се што можете да направите е да си ветите себеси дека нема да дозволите да се случи повторно и да го следите зададениот план.Еве неколку совети дека со времено превземање на активностите ќе се доведете во одлична форма.

1.Вежбајте 4-5 дена во неделата

Не е важно она што го правите туку резулатите кои ќе ги постигнете. Може да се игра одбојка на песок, голф или само редовно вежбање. Ако се обидуваш да изгледаш добро ова лето важно е да направите нешто кое ќе биде вредно за фалење. Со цел да изградите добра форма не само што треба да се потроши време на намалување на тежината туку и да вежбате напорно, секој ден. Но, бидете сигурни дека ќе го добиете посакуваниот резултат. Тоа е голем дел од равенката за добар изглед ова лето.

2.Јадете големи количини на спанаќ,пилешко,салати во текот на денот.

Кога се обидувате да се обликувате во некој кој навистина добро изгледа,зеленчукот е многу важен. Без соодветна количина зеленчук на ден не му дозволувате на вашето тело да ги прими потребните состојки кои се од витално значење и без многу калории.Ова е делот во кој спанаќот,пилешкото и салатите стапуваат на сцена.Тие содржат протеини кои ќе ви помогнат да закрепнете и да изградите некој мускул. Како и зеленчукот така и овошјето, ке ве обезбедат со здрава доза на витамин ц, за да ве заштити на време од настинка.Исто така и ве заситуваат,спасувајќи ви неколку стотици калории.

3.Вежба” мртво подигнување”

“Мртво подигнување” е најдобра вежба позната кај мажите.Дури и подобра од сквотирање. Тоа е исто така ефикасна во градење на човечката сила и помага во топење на мастите.

4.Повремен пост

Постот е неверојатно корисен не само Кај луѓето кои се занимаваат си психолошките импликации на диетата туку и помага во исфрлување на мастите колку што е можно побрзо.Постот не само што има корист да ги исчисти мастите од вашето тело без напори,тој ќе помогне и за работата на вашето срце.

5.Престанете да јадете пржена храна

Со цел да се намали внесот на масти што е можно побрзо, пржената храна треба да се избегнува. Пржената храна се калории “бомба”кои чекаат да се залепат за вашата половина. Некои видови на храна се неверојатно вкусни како помфрит,крилца, крофни,но треба особено да внимава. Се разбира дека еднаш неделно може да си дозволите од оваа храна,но сфатете дека треба да сте навистина внимателни со внесувањето на калории.

fit-forma

6.Започнете со целосна вежба на телото

Вежбањето на цело тело е една од најразновидните вежби кога станува збор за намалување на мастите.Овие вежби ги користат и луѓе со голема тежина и за краток период не само што ќе ги тестираат вашата сила и издржливост, ќе ви помогнат да ги исфрлите мастите, отколку традиционалните бодибилдинг вежби.

7.Одредете си колку калории дневно треба да внесувате

Утврдувањето на вашата доза на внесени калории дневно е еден од столбовите на некој кој сака да се доведе во ред. Можете да изгубите пристоен број од вашата тежина со јадење на повеќе зеленчук и следење колку и како јадете,но во одреден период напредокот може да застане. Во тој момент доколку не внимавате на исхраната диетата може да биде значително тешка.Интернетот е полн со извори за тоа да се пронајде колку калории се потребни дневно да се внесат во нашето тело. Една од најпознатите е формулата на Katch McArdle која е една од ретките, која  што вашата телесна маса ја претвора во процент и врз основа на тоа одредува колкава е вашата мускулна маса.Одредувањето на дневните калории е одлична работа.

8.Спринт- како да сте избегале од канџите на изнервирана мечка

Спринтот е една од најпознатите вежби на сите времиња.Тоа е одлично да се зголеми еластичноста и помага во топењето на мастите. Најдобриот дел? Не ви е потребно ништо, само вашите две нозе.Спринтот не е тежок да се вклучи во вашата тековна програма,бара само малку планирање.Трчајте по 2 спринт сесии неделно. Секоја од нив нека трае по 20 минути.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз