Здравје

Здравје

Лековитата чичка

Оваа ливадска ,,убавица“ со своите боцки обожава да се зафаќа за се што ќе се најде во нејзина близина, а е многу ценета во традиционалната медицина. Двегодишниот корен на чичката се собира на пролет и во есен, листовите додека се млади, а семето откако ќе созрее. Коренот...
ЗдравјеРазно

3 горки вистини за стриите

Стриите се оштетувања, односно пукнатини на кожата, во облик на потенки или подебели линии, кои настануваат при нагло и брзо растегнување на ткивото. И додека на нивната појава можеме делумно да делуваме, кога ќе ги видиме на кожата најчесто е веќе доцна. Ова се 3 најважни н...
ЗдравјеРазно

7 намирници за здраво срце

Здравата исхрана и вежбите за тело се важни ако сакаме да имаме долг живот и здраво срце. Стручњаците предлагаат седум намирници кои треба да се консумираат за да се зачува здраво срцето и да се подобри имунитетот. Еве кои се тие. Интегрални житарки Ако го замениме белио...
ЗдравјеИсхрана

Волшебниот прав мача

Ако сакате кафето, чајот, смутито или јадењата да ги направите супер здрави и да ви исчезнат засекогаш тромавоста и енергијата како никогаш и да ги немало, тогаш ,,волшебниот,, прав мача, кој поттекнува од Јапонија е најдобриот избор. Правот мача е ситно мелен прав добиен...
ЗдравјеИсхрана
Ако се чувствувате лошо, а не знаете зошто, ако сте загрижени за својата финансиска ситуација, позитивното размислување не може да биде решение. Понекогаш најдобриот третман вклучува физичка активност. Ако се борите со стрес, постојат многу начини како да му пристапите на пр...
Боди-фитЗдравје

Азуки грав – и храна и лек

Азуки гравот е ситен, темноцрвен грав со потекло од Кина. Од дамнина се користи во Азија во кулинарски и во медицински цели, а денес е се популарен ширум светот. Овој грав му припаѓа на семејството на мешунките, но има многу побогат вкус од повеќето од нив. Како и другит...
Здравје

Што се може да спречи никотинот?

Сите знаеме дека тутунот е штетен за здравјето, но според најновите истражувања, никотинот сам по себе го заситува мозокот, не само кога старееме, туку и при болестите како што се Алцхајмеровата болест и Паркинсоновата Докажано е дека тутунот е штетен за здравјето, но дури ...
Здравје
Сите сакаме да имаме здрава и бујна коса, па затоа не е ни чудо што нејзиното опаѓање или прогресивно тенчење може да има негативно влијание на нашата самодоверба. Губењето на коса (алопеција) е чест проблем, малку повеќе кај мажите отколку кај жените, а можат да го преди...
ЗдравјеРазно

Рукола за зајакнување на либидото

Руколата е вкусен лисјест зеленчук кое лесно успева и воедно ја штити градината од наметници, така што повеќекратно е корисна. Записите за ова растение, кое е по потекло од Средоземјето, можат да се најдат во Библијата и во Талмудот, каде се фали неговата кулинарска и медици...
ЗдравјеРазно

Не сте валкани, туку болни

Ако штотуку не сте изеле некое овошје, а здивот ви мириса на овошје, треба да го преконтролирате нивото на шеќер во крвта. - Се работи за диабетска кетоацидоза, која се случува кога во телото има недоволно инсулин, поради што се зголемува нивото на шеќер во крвта - вели док...
ЗдравјеРазно

Галерија