Таг: Исхрана

Таг: Исхрана

Може ли лососот да спречи мозочен удар?

Двапати лосос на трпезата неделно може да ви го заштити телото од мозочен удар. Од тука научниците препорачуваат да се консумираат барем две порции масна риба - како што е лососот, пастрмката или скушата, со цел да се намали ризикот од мозочен удар. Сепак, суплементите со ри...
ЗдравјеИсхрана
Почесто од оваа болест заболуваат жените, главно на возраст помеѓу 20 и 40 години. Со оглед на тоа што се уште не се знае точната причина, за ревматскиот артритис, за жал, нема вистински лек. Лошата вест е и што исто така постојат многу неточни информации за оваа состојба, к...
ЗдравјеРазно

Вежбањето и дијабетесот

Вежбањето е важен дел од здравиот начин на живот. Но, ако имате дијабетес тип 2, вежбањето е и тоа како добредојдено. Вежбањето ќе согори дел од прекумерниот шеќер кој се наоѓа во крвотокот, со цел да се обезбеди гориво за мускулите. Во основа, тоа е едноставен и природен на...
Боди-фитЗдравје

10 знаци дека јадете премногу месо

Претерувањето со месо може да придвижи штетни процеси во организмот, затоа што зголеменото внесување на протеини има и негативни последици врз здравјето.   Можно е да не го поднесувате добро месото, односно да сте интолерантни на него. Протеините, поради тоа, може...
Исхрана

Најдобри контроли на шеќерот во крвта

Проблемите со шеќерот во крвта имаат достигнато аларматно ниво, со речиси половина од американското население и со милиони ширум светот кои патат од преддијабетес или од целосно развиен дијабетес тип 2. Оваа вџашувачка статистика упатува на тоа дека проблемот се наоѓа во чув...
ЗдравјеИсхрана
Исхраната со ниско ниво на масти може да го зголеми ризикот од предвремена смрт, покажало едно истражување спроведено над 135.000 испитаници од 18 земји. Тие биле поделени во категории според тоа колку енергија добивале од кој вид на намирници (јагленохидрати, протеини или р...
Исхрана
Комбинацијата од жолта и црвена боја го зголемува апетитот, а сината го намалува. Секоја боја носи специфично значење. Покрај сината боја полесно заспиваме, додека розовата секогаш ни мами насмевка на лицето. Боите влијаат на нашето расположение и однесување. Еве кои се знач...
ИсхранаРазно
    На многумина од нас навистина ни е важно што јадеме. Купуваме органски одгледани производи, одбегнуваме ГМО, го проценуваме гликемискиот индекс и во обзир ги земаме сите фактори кои се однесуваат на квалитетот на храната која ја внесуваме во нашиот органи...
Исхрана
Белата чоколада, која децата ја обожаваат, е всушност мешавина од маснотии и хемиски ароми. Нутриционистите предупредуваат дека овој производ во целост неоправдано го носи името ,,чоколада,,, бидејќи во себе не ја содржи главната состојка на вистинската чоколада, какаото. Сп...
Исхрана

Намирници кои не треба да се подгреваат

Термичката обработка на храната ги убива бактериите, но може да има и негативни последици поради тоа што со готвењето некои намирници развиваат штетни токсини, кои можат да предизвикаат мачнини и гастроинтестинални проблеми.   Уште полошо е ако сте ја оставиле хра...
Исхрана

Галерија