Таг: Здравје

Таг: Здравје

5 намирници за здрави очи

Со промена на исхраната и консумирањето на одредени намирници ќе го подобрите и изострите видот, а во исто време и ќе ги заштитите очите.   1. Морков   Сигурно веќе имате слушнато како морковот и другото портокалово овошје се здрави за очите и за заштита на...
ЗдравјеИсхрана

Очите – огледало на здравјето

Старата изрека вели дека очите се огледало на душата. Но, во нив се огледаат и многу болести. Се што е потребно е подетално загледување во нив и обраќање на поголемо внимание на ситните детаљи во нив. Денес, луѓето се повеќе време минуваат пред компјутер, па поради тоа очите...
Здравје

Кои алергии се опасни по здравјето?

Пречувствителноста на млекото најчесто не е трајно нарушување и децата тоа го ,,преболуваат,, по третата година од животот, но алергичноста на кикиритки и школки останува засекогаш и луѓето мора да внимаваат на исхраната повеќе од кога било. Одбегнувањето на давањето алер...
Здравје

Колку е опасна аритмијата?

Ве стега во градите, а срцето ви бие како лудо? Чувствувате малаксаност, вртогавица и болка во градите? Веројатно имате аритмија.   Што се може да предизвика нарушување на срцевиот ритам и дали секој ааритмија бара посета на доктор?   Аритмија е неправи...
Здравје
Откако ќе дознаете кои се се последиците од оваа лоша навика, нема да ве мрзи да потрошите 10 минути за да ја исушите косата.   Главоболка   Спиењето со мокра коса во повеќето случаи гaрантира главоболка, бидејќи во текот на спиењето температурата на телото...
Здравје

Акните го откриваат здравјето

За сите оние кои мака мачат со мозолките и акните, доволно е да се погледне мапата на лицето, која укажува на одредени здравствени проблеми за кои не сме се сомневале дека ги имаме. Со помош на оваа мапа и со гледање на вашето лице дерматолозите можат да воспостават дијагноз...
Здравје

Предности и ризици од пиењето кафе

Милиони луѓе ширум светот го започнуваат денот со филџан кафе. Кафето е еден од најпопуларните пијалоци и честопати е предмет на разни истражувања во кои се утврдило кои се предности, а кои ризиците од неговото пиење. Стотици студии во последниве неколку години покажале дека...
ЗдравјеИсхрана
Иако чудно обоената урина најчесто е бенигна, тоа е сепак сигнал за одење на доктор. Здравата урина по боја е боја на слама - бледо жолта и проѕирна, но со тек на време може да се појавува во сите бои на виножитото, од портокалова и розова, до кафеава и црна. Стручњаците има...
ЗдравјеРазно

Како ни делува константното седење?

Порано сите ви завидувале на цврстиот задник, а сега тој ви изгледа млитаво, сплескано и со променет изглед? Причината не мора да биде само лошата исхрана или недостигот на физичка активност, туку и целодневното седење на стол. Кога седиме по цел ден, глутеусите не ни работа...
Здравје
Врз основа на изгледот на нашата позадина може многу да се дознае за општата здравствена состојбa. Научниците веруваат дека е подобро масните наслаги да се собираат колку што може подалеку од градите и абдоменот, бидејќи на тој начин мастите се подалеку од артериите, црниот ...
ЗдравјеРазно

Галерија