Разно

Разно

Ибупрофен или парацетамол?

5 најголеми митови за метаболизмот

Што се случува кога мозокот ќе остане без шеќер?

Што се лекува темјанушката?

Кои лекови никако не смеат да се комбинираат?

Гимнастика до-ин

Во Тибет постои неверојатен комплекс од утринска гимнастика по име До-Ин, која се прави без да се стане од кревет и која трае само 3 минути. Тајната на овој комплекс е опишана во книгата „Тајните на древниот Тибет“ на авторот Софија Стурчак, специјалист во областа на традици...
ЗдравјеРазно

Чистење на црниот дроб со суво грозје

Постапката на чистење и детоксикација на црниот дроб со помош на суво грозје е една од најефикасните методи за закрепнување на организмот и ослободување од хронични болести и токсини, бидејќи самата затруеност на организмот го вклучува механизмот за самоизлекување, а исто та...
ЗдравјеРазно
Можеби ќе ви се чини дека извесна намирница или производ кој е добар за вашето тело е добар и за лицето, но сепак не е така. Кожата на лицето е потенка од останатата кожа на телото, па поради тоа бара малку повеќе нега и внимание. Некои делови од лицето - усните и делот окол...
ЗдравјеРазно

Вежби во вода за феноменално тело

Водата најубаво го обликува телото. Затоа искористете го нејзиниот бенефит за да добиете најдобра фигура. Пробајте ги овие вежби. 1. Нозете ќе ги обликувате убаво ако често ја применувате оваа вежба. Влезете во базен во длабочина до рамењата. Фатете се за работ од базенот...
Боди-фитРазно

12 болки директно поврзани со чувствата

Додека некои видови болки се само несреќен резултат од нерамнотежа на физичкото поле, важно е да се има на ум дека другите облици на непријатност првенствено се поврзани со вашата емоционална состојба. Неодамнешните истражувања покажуваат дека одредени видови психолошки стре...
ЗдравјеРазно

Домаши рецепти за отечени нозе

Ова се наједноставните и најевтини домашни рецепти кои можат да помогнат повторно да се почувствува леснотија во нозете. 1. Кујнска сол Ставете половина шолја кујнска сол во сад со топла вода. Потопете ги нозете во оваа течност и држете ги во неа 10-15 минути. Ќе почувст...
ЗдравјеРазно

Демисексуалност

Попатниот секс е нешто во кое уживаат многумина, но секако не сите луѓе. Некои од нив пред имањето секс мора да почувствувата силна емоционална поврзаност со партнерот. Но, оние кои се идентификуваат како демисексуалци објаснуваат дека им е потребна многу цврста врска со одр...
ЗдравјеРазно

Каде одат мастите кои ги губиме?

Дали сте се запрашале некогаш каде ни одат мастите кои ги ,,согоруваме,,? Многумина веруваат дека, кога ќе се согорат, мастите се трансформираат во енергија или топлина, додека други веруваат дека тие некако се излачуваат вон телото. Трети, пак, дури се убедени дека мастите ...
Боди-фитРазно
Мразите кога се поместуваат стрелките на часовникот? Верувајте не сте единствени кои се чувствуваат така. Ова поместување за еден час нанапред може лошо да влијае на нашето зравје, а тоа го потврдуваат и научниците. Како главна предност од поместувањето на времето за еден ча...
ЗдравјеРазно

Дивизма

Дивизмата (лат. Verbascum thapsus) е двогодишно растение со единствен изглед, кое може да порасне и до 2 метри. Стебленцето и е издолжено, а на него има крупни жолти цветови. Кај народот уште е позната под името кралска свеќа, бидејќи по обликот многу потсетува на свеќа. Му ...
ЗдравјеРазно

Галерија