Исхрана

Исхрана

9 намирници со кои предвреме ќе остарите

  Се што јадете и пиете делува на кожата - во позитивна или во негативна смисла. Исхраната подеднакво е важна за нега на кожата како и разните anti-age креми и тоници. Брчките, сувоста, недостигот на еластичност и дамките се природа последица од стареењето, а негувањ...
Исхрана

Салата од црвен грав и квиноа

  Состојки:   170 гр. црвен грав од конзерва 280 мл. зеленчукова супа 1 главица виолетов кромид 3 лажици вински оцет 1 лимета 1 лажица сецкан магдонос сол и црн пипер 100 гр. квиноа 1 жолта пиперка 3 млади кромитчиња 2 лажици со...
Исхрана

Не е потребно месо за градење на мускули

Фитнес стручњакот и творецот на популарната исхрана од два оброка, тврди дека луѓето внесуваат премногу протеини и дека тој се ограничува на само четири порции месо неделно.   Макс Лоуери, од Лондон, тврди дека добил четири килограми чисти мускули во текот на две ...
Боди-фитИсхрана

Зеленчук кој спречува мамурлук

  Ако не сакате да сте мамурни, тогаш не пијте премногу алкохол. Всушност, тоа е еден од сигурните методи против мачнини и болка. Сепак, љубителите на чашката пред излегување пијат млеко и јадат леб, а пијат вода пред легнување. Научниците предлагаат уште еден нов ме...
Исхрана

Што е “чиста исхрана” ?

  Сигурно веќе имате слушнато за терминот чиста исхрана (clean eating). Станува збор за режим на исхрана кој подразбира одбирање намирници во колку што може поизворен облик. Акцентот притоа се става на зеленчук, овошје, јаткасти плодови, семки, зрна од интегрални жит...
Исхрана

Леќа: совршен извор на протеини

Во 100 грама леќа се наоѓаат по 9 грама белковини, кои ја јакнат мускулната маса и овозможуваат правилно работење на организмот. Покрај тоа, леќата е богата и со влакна, кои го подобруваат варењето и го намалуваат високото ниво на холестерол. Tаа е богата и со  Б витаминот и...
Исхрана

Предности и маани на кето диета

Во последниве месеци постојано се зборува за Кетогената диета. Не е ни чудио, зашто неа ја применуваат многу познати ѕвезди, како што се Ким Кардашијан, Гвинет Палтроу и многу други, за кои се вели дека својот добар изглед го должат токму на оваа диета. Но, дали исхраната...
ЗдравјеИсхрана
Прехранбената индустрија е сепак само ,,индустрија,, и затоа треба двапати да се рамисли пред да паднеме во стапицата на семоќните реклами, кои секогаш велат дека срцето и здравјето можат да се поправат штом ќе намачкаме маргарин на парче леб. Тоа, едноставно, не е вистина, ...
Исхрана

5 најдобри намирници по вежбање

Разликата помеѓу просечното и напреднато вежбање често може да се објасни со исхраната. Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храна која ќе ја консумираат по тренингот, но повеќето активни луѓе и понатаму не му придаваат големо значење на тоа. Сепак, ако...
Боди-фитИсхрана
  Повеќето намирници како што се ГМО храната, пуканки од микробранова печка, конзервираната храна, црвеното месо од скара, шеќерот, индустриски произведената - насолена, накиселен и чадена храна, газираните пијалоци, белото брашно, месните преработки и т.н. light и н...
Исхрана

Галерија