Исхрана

Исхрана

  Масните наслаги на стомакот се најдобар показател за тоа дека вашето здравје е во опасност. Ако сте жена, обемот на половината не би требало да биде поголем од 90 сентиметри, а ако сте маж 101,5 сентиметри. Ако ги преминете овие вредности, ова се намирниците што тр...
Исхрана

Гулаш “Унгарска зима”

  Состојки: масло 200 гр. младо сирење, исецкано на коцкички 5 зрели домати, излупени и исечкани на коцкички (или пелати) 1 кг. компир исецкан на коцкички 300 гр. моркови исецкани на коцкички 150 гр. чадени тофу колбаси, исецкани на кругови 2 лаж...
Исхрана

Крем супа од печурки

Состојки: 400 гр. печурки шампињони или буковки 2 чешниња лук половина главица кромид 3 шолји супа од зеленчук 1 шолја индиски ореви маслиново масло сол оригано, рузмарин босилек Подготовка: Индиските ореви ставете ги во вода да отстоја...
Исхрана

Пица со брокула и печурки

Состојки: 3 лажици путер 180 гр. печурки 240 гр. брокула 1 лажица брашно 200 мл. млеко 2 чешниња лук 1/4 лажичка сол 125 гр. моцарела 75 гр. пармезан 1 тесто за пица   Подготовка: Во тава растопете 1.5 лажици путер и додадете ги печу...
Исхрана
Познато ви е она чувство кога ќе почнете да јадете чипс и не можете да престанете? Или чоколада? Сте сакале само една коцкичка, а некако сте ја изеле целата чоколада? Дали сте можеби зависни? Се чини дека да. Бидејќи постои храна која навистина предизвикува зависност. Одреде...
Исхрана

Домашна чоколада со рогач

Состојки: 50 гр. какао путер 30 гр. кокосов путер 7 супени лажици органски рогач во прав 2 супени лажици органско какао во прав 1 лажичка цимет 1 лажичка екстракт од ванила 1 лажичка мед или сируп од агава сушени гоџи бобинки крупно сецкани бадем...
Исхрана

Оргазмичка диета

Обидувајќи се секојпат да доживејат оргазам, некои од нас посегнуваат по медицинска и нутриционистичка диета. Во филмовите можеме да видиме карикирани сцени на мажи кои се концентрираат за време на секс за да не ејакулираат предвреме, па замислуваат крајно нестимулативни ...
ИсхранаРазно

Која мувлосана храна смее да се јаде?

Мора да се биде внимателен со храната на која се развила мувла, бидејќи одделни видови произведуваат опасни микотоксини. Меѓу нив најпознат е афлатоксинот, кого научниците го поврзуваат со предизвикување карцином. Според пишувањето на Хафингтон Пост, од друга страна е добро...
Исхрана

Сурутка – вистинска витаминска бомба

Сурутката е нус-производ кој настанува при производство на сирење и јогурт и во неа остануваат најдобрите и најскапоцени состојки во млекото: витамините Б и Е, минерали и млечен шеќер, кои се важни за градење на најфините врски во мозокот. Во последно време сурутката по малк...
Исхрана

Што никако не смее да се меша

Сигурно ќе се изненадите дека не е препорачливо да се мешаат домати и краставици, бидејќи овие зеленчуци немаат исто време на варење. Имено, кога се земаат во исто време, постои голема можност да дојде до нивна ферментација во желудникот, што подоцна може да го отруе желудни...
Исхрана

Галерија