Во денешно време има многу различни вежби за стомачни мускули.Во последните 20 години се појавија многу различни вежби,и секоја се смета за подобро од претходната.Првин беа калсичните стомачни па,стомачен потисок па burpees.

 Но стара школа си е стара школа, а таа вели:колку е потешка вежбата толку е по ефективна.

 Затоа ви претставуваме вежба од старата школа-Ротирање на романската клупа.

 Како да го направите:

Земете романска клупа, клупа за задна ложа или екстензија на грбот. Стабилизирајте го предниот дел на стопалата под перничето и седнете на клупата, држејќи тег во вашите раце. Наклонете се за да биде активирано вашето јадро. Ротирајте од страна на страна.

Романската клупа беше стандард во сите теретани,. Како што ќе осетите, вежбите на романската клупа не се толку едноставни како вежбите на под.

Без никаква потпора да го подржи горниот дел на телото, вашето јадро треба да биде стабилно цело време, што значи повеќе вклученост на стомачните и повеќе мускулна маса во стомакот,obliques и долниот дел на грбот. Мора да се признае дека е тешко, но ако сакате убави стомачни мора да ги тргнете трендовите и да се нафатите на напорна работа.

Еве рутина од времето на Арнолд Шварценегер:

Правете ги секој 2 ден и ќе ги добиете резултатите што не сте можеле да ги добиете минатата година.

1. Ротирање на романска столица

  • Серии: 3
  • Повторувања: 8-10 (секоја страна)

2.Подигнување на нозете во седечка положба

 

lying-left-lift

 

 

  • Серии: Колку можете
  • Повторувања: 50
  • Направете 50 повторувања во онолку серии колку што ќе ви бидат потребни со 30 секунди пауза помеѓу нив.

3.Sit ups

 

 

sit-ups

 

 

  • Серии: Колку може повеќе
  • Повторувања: 50(исто како претходно)

 

Кога ја изведувате оваа вежба бидете внимателни секоја ротација да ви завршува во иста точка за да не се здобиете со некоја несакана повреда.

Еве едно видео каде што е демонстрирана вежбата.Во оваа виде се користи топка наместо тег,но приципот останува ист.

 

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.