Таг: јаболко

Таг: јаболко

Колач со овесни снегулки и јаболки

Состојки:   2 филџани овесни снегулки 3 јаболки (или 4, по желба) 1 филџан млеко од бадеми 1/4 филџан вода 1 лажичка есктракт од ванила  1/2 лажичка цимет  1 лажица прашок за печиво 1/4 филџан путер од кикиритки прстофат сол агава сируп ...
Uncategorized

Посна пита со јаболка

Состојки: 1 пакување готови кори за пита Фил 1: 5 јаболки 1 лимон 200 гр. шеќер 2 ванилин шеќери Фил 2: 200 гр. мелени ореви сафт од првиот фил За прелив: една чаша вода 3 лажици шеќер прстофат цимет 150 гр. расто...
Исхрана

Јаболките се еликсир на младоста

Одамна се познати благодетите на вкусното јаболко. Лекува се - од проблеми со забите до дијабетес. Последното истражување направено за јаболките покажува дека две порции неделно од ова овошје го намалува ризикот од дијабетес тип 2 за 23% во споредба со оние кои јадат помалу ...
ЗдравјеИсхрана
  Зимата е период кога јаболките се најздрави и највкусни, а освен тоа што се богати со витамини и минерали кои го зајакнуваат имунитетот, ова овошје може да ви послужи и на бројни други начини. Ви претставуваме некои од нив ... Јаболките во нашите краишта се ...
ЗдравјеНови статии
Оваа диета ја осмислила американската нутриционистка Теми Флин, која забележала дека нејзините пациенти кои пред оброкот јадат една јаболка, губат на тежина без промена на навиките во исхраната. Понатаму, следело експериментирање и обид за тоа сличен метод да се примени и ...
Исхрана