Таг: шеќер

Таг: шеќер

  Ако храната ви изобилува со шеќери и рафинирани јагленохидрати кои во телото брзо се претвораат во шеќери, кожата непрекинато ќе се бори за да остане млада. Проблемот е во тоа што шеќерите предизвикуваат процес на гликолизација: молекулите на шеќерот се врзуваат за...
Исхрана
  Современиот начин на живот има свои маани. Постојано ни недостасува време, постојано работиме и немаме време да одделиме за физички активности. На сето тоа, за да можеме да функционираме нормално, внесуваме поголеми количини висококалорична храна и газирани пијалоц...
Исхрана
  Секојпат кога ќе подготвите филџан кафе, имате тежок избор пред вас - да користите вештачки засладувачи, кои не содржат калории (но, затоа можеби содржат некои опасни хемикалии) или лажичка обичен бел шеќер, кој е барем природен.   Верувале или не, оваа ...
Исхрана
Истражувањата велат дека една просечна личност секој ден внесува во себе вишок шеќер во вредност од неверојатни 300 калории! Америка по ова прашање стои уште полошо - просечен Американец секој ден внесува во себе 700 дополнителни калории во вид на шеќер.   И тука ...
ЗдравјеИсхрана

Опасноста демне од зашеќерените сокови

Зашеќерените овошни сокови во поголеми количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од смртност од срцеви и други заболувања, имаат објавено американските научници. Научниците следеле 18.000 испитаници во текот на шест години, а резултатите од своето и...
Uncategorized

Шеќерот создава брчки

Шеќерот го забрзува пропаѓањето на еластинот и колагенот, протеини кои се клучни за здравјето на кожата, а го забрзува и процесот на создавање на брчки. Затоа, ако сакате да го забавите процесот на стареењето, треба целосно да го исфрлите шеќерот од својата исхрана. Веќе ...
ЗдравјеИсхрана

Шеќерот поттикнува нездрава исхрана

Шеќерот кој се содржи во одредена храна, а не мастите од храната - се главата причина зошто луѓето ги привлекуваат нездравите слатки, велат резултатите од најновата студија. Истражувачите ја следеле активноста на мозокот кај повеќе од 100 тинејџери додека пиеле два вида т...
ЗдравјеИсхрана

Убавина или слатки?

Шеќерот влијае на кожата, а со самото тоа и на изгледот и убавината. Брчките стануваат повидливи, а ткивото ги губи маснотиите. Нигми Талиб е натуропатска докторка од Лондон, која во 2015 година ја издаде книгата "Reverse The Signs Of Aging" (Сопрете ги знаците на стареењето...
Здравје
Во неуронауката, храната е нешто кое се вика "природна награда". За да преживееме, храната, сексот и грижата за другите мора да бидат ,,сласт за мозокот", за да може таквите активности природно да се повторуваат. Слатките нешта се посебна сласт, но денешниот човек консумира ...
ЗдравјеРазно

Шеќер во шампон?

Иако шеќерот е многу лош за организмот и неговото користење треба да се сведе на минимум, стручњаците сепак за нега и убавина на косата советуваат користење на шеќер во хигиената. Имено, дерматолозите истакнуваат дека додавањето на малку шеќер во шампонот е најдобриот трик з...
ЗдравјеРазно

Галерија