Таг: шафран

Таг: шафран

Поскапоцени и од злато

Опасни по живот, поскапоцени од благородни метали, плодови од најубавите растенија во светот… Секојдневно ги збогатуваме јадењата со различни ароми и зачини, кои се далеку поинтересни отколку што можеме да замислиме. Ванила - кралица на зачините Богата арома, неодолив мири...
Исхрана

Лековитоста на шафранот

Шафранот со векови е симбол на богатство и мудрост, а се добива од цветот на растението од семејството на ириси. Се користи само неговиот прашник, додека ливчињата понекогаш се користат во медицински цели. Многумина имаат забележано дека долготрајната употреба на шафранот го...
ЗдравјеРазно