Таг: чили

Таг: чили

Веге – чили

  Состојки:   4 пченкарни тортилји 1,2 кг. мешан грав (црвен, бел, црн) 1/4 филџан маслиново масло 1 голема главица кромид, ситно сецкана 1 црвена пиперка 2 шечниња лук, ситно сецкан 2 лажички лут црвен пипер 1 лажичка ким 7 дл. мелен...
Исхрана

Луто, а здраво

Аналгетската активност на капсицинот, кој се наоѓа во чилито, е позната од дамнина, па така чилито може да замени аналгетици за болка, како на пример што е умерена главоболка. Многу доктори на своите пациенти им го препорачуваат токму овој зачин. Во Јужна Америка тој се ј...
Исхрана