Таг: чаеви

Таг: чаеви

  Чајот може да биде најсовршениот напиток. Одамна постојат исхрана и диета според крвната група, па така имаме и топли напитоци кои се идеални за одреден тип. Така, кафето во разумни количини е погодно за оние кои им припаѓаат на крвните групи А и Б, но различни вид...
ИсхранаРазно

Што помага при болки во желудникот?

Се проценува дека малку повеќе од третина од луѓето патат од ваков вид на тегоби со варењето. Притоа кај околу 50% од диспептичните болни имаат оштетување на горниот дел на гастринтестиналниот тракт, најчесто ерозивен гастритис или пептичен улкус на желудникот и/или дванаест...
ЗдравјеИсхрана

7 чаеви за 7 дијагнози

  Во борбата со ,,изненадувањата,, од климатските промени трба да ги копираме Англичаните. Наместо традиционалниот ритуален чај, да се потсетиме на оние специфични, кои се вистинска помош во превентивата од настинки, а кои го закрепнуваат организмот и му ја зголемуваат...
Uncategorized
Брзината на метаболизмот има клучна улога во брзината на согорувањето на калориите и топењето на мастите, а освен тоа го олеснува и патот до зголемување на мускулната маса. Меѓутоа, голем број луѓе имаат проблем со прилично бавен метаболизам, па е неопходна да се направат не...
Боди-фитИсхрана
Семето од лубеница е богато со влакна, кои можат да го подобрат варењето. Тие лекуваат и цревни воспаленија и жолтица. Консумирањето семки од лубеница може да им помогне на оние кои патат од проблеми со уринарниот тракт и камен во бубрег. Семето на лубеницата содржи голема к...
ЗдравјеИсхрана

Чаеви со кои главоболките се минато

Стресот, заморот, недостигот на сон, алергиите и силните мириси се само некои од причините за главоболка. Според податоците од Светската здравствена организација, околу 50% од населението страда од оваа болест. Кај жените во 60% од случаите причина за главоболките е од хормо...
Здравје
Во едно мало истражување на научниците од Грција, се покажало дека секојдневната консумација на чај од камилица, може да помогне во спречување на болести на црниот дроб, па дури и да се спречи формирањето на клетките на ракот. Учесниците пополниле прашалник во која били в...
ЗдравјеИсхрана

Време е за чај !

Земјата на чајот е Кина, а неговата употреба е врзана за 10 в.п.н.е. Тој се приготвува со неколкуминутно киснење во врела вода на листови, цветови или стебленца од чајната билка (лат. Camellia sinensis). Четирите основни видови на вистински чај се црниот, зелениот, улонг и ...
Исхрана

Зелен чај – зошто да го пиете ?

Во последно време за зелениот чај многу се зборува и пишува, а особено за неговите ефекти при слабеењето и детоксукацијата на организмот. Доколку и вие сте едни од оние кои не го обожуваат неговиот вкус и со сила го пијат, во прилог се неколку причини зошто би требало да го ...
ЗдравјеИсхрана